جزیره آکدامار

آب و هوای وان ترکیه چگونه است؟

شهر وان در شرق ترکیه قرار دارد و شهری کوهستانی محسوب می‌شود. کسانی که دوست دارند به این شهر سفر کنند، می‌خواهند بدانند که آب و هوای وان ترکیه چگونه است. برای پاسخ به این سوال با آراس سیر همراه شوید.

تور وان یکی از تورهای محبوب خارجی برای سفر به ترکیه است. اگر از علاقه‌مندان به جاذبه‌های طبیعی هستید و دوست دارید در سفر از تعدادی بنای تاریخی زیبا هم دیدن کنید و در عین حال هزینه کمی برای سفر خارجی بپردازید، تور وان را برای سفر خارجی انتخاب کنید. وان ترکیه یکی از شهرهای گردشگری محبوب است که جاذبه‌های متعددی دارد.

شهر وان در نزدیکی سواحل شرقی دریاچه وان واقع شده است. این دریاچه در بین اهالی منطقه با نام دریای وان هم شناخته می‌شود. دریاچه وان، بزرگترین دریاچه در ترکیه است و در ارتفاع ۱۶۴۰ متری از سطح دریا قرار دارد. اطراف این دریاچه را کوه‌های بلند احاطه کرده است به همین دلیل آب و هوای وان ترکیه دارای اقلیم شدید قاره‌ای دارد.

وان ترکیه

این منطقه از نظر تاریخی بسیار اهمیت دارد، زیرا مرکز امپراتوری اورارتو و پادشاهی ارامنه بوده است. این شهر بعدها به تصرف امپراتوری بیزانس، سلجوقیان و بعد عثمانیان درآمد. این شهر قدیمی که در نزدیکی ساحل واقع شده و در مسیر جاده ابریشم قرار دارد، بین سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۰ در جنگ‌ها ویران شده است. شهر جدید فعلی در ۵ کیلومتری از شرق شهر قدیمی ساخته شده است. شهر جدید هم یک بار در سال ۲۰۱۱ بر اثر زمین‌لرزه‌ای ویران شد.

اهالی وان غالبا به زبان کردی حرف می‌زنند و زبان ملی یعنی ترکی هم بسیار رایج است. مردم این شهر به خصوص نسل جوان، با انگلیسی پایه هم آشنایی دارند ولی بیش از این نباید از آنها توقع داشته باشید. مسافران زیادی دوست دارند قبل از سفر به این شهر، بدانند آب و هوای وان ترکیه چطور است تا بهترین زمان برای سفر را انتخاب کنند.

آب و هوای وان ترکیه

دریاچه وان ترکیه

شهر وان ترکیه در ارتفاع ۱۶۸۹ متری از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای وان ترکیه سرد و معتدل است. در شهر وان ترکیه، در زمستان، بارش باران بیشتر از تابستان است. این نوع آب و هوا بر اساس دسته‌بندی آب وهوایی Köppen-Geiger به عنوان Dsb در نظر گرفته می‌شود. میانگین سالانه دمای هوا در وان ۸٫۹ درجه سانتیگراد است. میزان بارش باران در وان ترکیه حدودا ۴۰۹ میلی‌متر در سال است.

خشک‌ترین ماه سال در وان ماه اوت است. در ماه اوت در وان به طور میانگین ۴ میلی‌متر باران می‌بارد. بیشترین میزان بارندگی در این شهر در ماه آوریل است و میانگین بارش باران در این ماه به ۵۹ میلیمتر می‌رسد.

ماه ژوئیه با میانگین دمای ۲۱٫۲ درجه سلسیوس، گرم‌ترین ماه سال است. ماه ژانویه کمترین دمای میانگین را در طول سال دارد و میانگین دمای آن به منفی ۳٫۷ درجه می‌رسد.

میزان بارش باران در وان بین خشک‌ترین ماه سال و مرطوب‌ترین ماه سال، اختلاف ۵۵ میلی‌متری دارد. در طول سال، میانگین دمای هوا هم تغییرات ۲۴٫۹ درجه‌ای دارد.

گرم‌ترین و سردترین ماه‌های سال در وان

شهر وان ترکیه

ماه‌های ژوئن، ژوئیه، اوت و سپتامبر گرم‌ترین ماه‌های سال در وان ترکیه است و ماه‌های دسامبر و ژانویه سردترین ماه‌های سال هستند. آب و هوان وان ترکیه بر اساس ماه را مشاهده کنید:

ماه ژوئیه بیشترین ساعات نور آفتاب را دارد و دسامبر و ژانویه کمترین.

بیشترین بارندگی‌ها در ماه‌های آوریل، می و اکتبر است.

ماه‌های آوریل، ژانویه و مارس بیشترین تعداد روزهای بارانی سال را دارند.

بهترین زمان سفر به وان با توجه به آب و هوا

دریاچه وان ترکیه

در ادامه چند واقعیت در مورد آب و هوای وان ترکیه و میانگین دما و بارندگی را خواهید دید که به شما کمک می‌کند تا بهترین زمان سفر را با توجه به آب‌وهوا در نظر بگیرید:

  • در ماه‌های ژوئن و سپتامبر بیشترین احتمال وجود دارد که آب‌وهوای خوب را تجربه کنید. در این ماه‌ها، میانگین دمای هوا بسیار مطبوع و بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سلسیوس است.
  • شهر وان دارای دوره‌های آب و هوای خشک در ماه‌های ژوئیه، اوت و سپتامبر است.
  • گرم‌ترین ماه سال ژوئیه با میانگین دمای ۲۷ درجه است.
  • سردترین ماه سال ژانویه با میانگین دمای ۱ درجه است.
  • آوریل مرطوب‌ترین ماه سال است. اگر علاقه‌ای به بارندگی ندارید باید از سفر به شهر وان ترکیه در ماه آوریل اجتناب کنید. در عوض، ژوئیه خشک‌ترین ماه سال در وان ترکیه است.

دیدنی‌های وان ترکیه

قلعه وان ترکیه

وان ترکیه یکی از مقصدهای گردشگری جذاب در ترکیه است که جاذبه‌های متنوعی دارد. از آثار تاریخی گرفته تا زیبایی‌های طبیعی. در واقع هر آنچه که از یک سفر به‌یادماندنی انتظار دارید در وان پیدا می‌شود. با توجه به آب و هوای وان ترکیه می‌توانید بهترین زمان را برای سفرتان انتخاب کنید و در تور ارزان وان برای بازدید از این جاذبه‌ها، وقت بگذارید:

اسکله وان

در اسکله وان، رستوران‌ها و چایخانه‌هایی دوست‌داشتنی با فضایی گرم و دلنشین منتظر حضور شما هستند. در ریزورت‌های توریستی این منطقه می‌توانید به سواحل زیبایی دسترسی پیدا کنید که هم برای کمپینگ و هم برای شنا مناسب است.

دریاچه وان

دریاچه وان یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های توریستی این شهر است. این دریاچه بزرگترین دریاچه در ترکیه است. اطراف این دریاچه را کوه‌ها احاطه کرده‌اند. کوه Süphan با ارتفاع ۴۰۵۸ متر در طرف شمال غربی دریاچه قرار دارد و کوهستان İhtiyar Şahap در جنوب منطقه واقع شده است. در سفر به وان ترکیه می‌توانید به اطراف این دریاچه سر بزنید و از سایت‌های باستانی اورارتویی دیدن کنید.

برخی از جزایری که در دریاچه وان واقع شده‌اند، دارای صومعه و کلیسا هستند. جزیره Akdamar یکی از این جزیره‌ها است که در ۴۱ کیلومتری از جنوب غربی وان قرار دارد. این جزیره با قایق از ساحل نیم ساعت فاصله دارد. در این جزیره یک کلیسای قرن دهمی به نام کلیسای Akdamar واقع شده است که دیوارهای سنگی آن با تصاویری از کتاب مقدس تزیین شده است. این کلیسا یک بار در سال میزبان مراسم مذهبی است و اکنون به عنوان موزه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بعد از گشت‌وگذار در این جاذبه‌ها، شناگران و علاقه‌مندان به پیک نیک می‌توانند در اطراف درختستان‌های بادام جزیره به گشت‌وگذار مشغول شوند. اگر وقت کافی داشته باشید می‌توانید به جزیره Çarpanak هم سر بزنید و از کلیسای قرن دوازدهمی آن که به موزه تبدیل شده، دیدن کنید. بهترین زمان بازدید از جزیره و دریاچه وان بر اساس آب و هوای وان ترکیه، فصل بهار است.

آبشار مرادیه

آبشار مرادیه وان

اگر از دوستداران جاذبه‌های طبیعی هستید می‌توانید از یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های طبیعی و جغرافیایی منطقه که در اطراف دریچه قرار دارد دیدن کنید و این جاذبه، آبشار مرادیه است. آبشار مرادیه در ۸۸ کیلومتری از شهر وان قرار دارد.

در مجموع آب‌وهوا در وان بسیار مطبوع و برای سفر در اکثر ماه‌های سال مناسب است. ولی اگر به بارندگی علاقه ندارید، از سفر در فصل‌های مرطوب اجتناب کنید و با توجه به جاذبه‌هایی که در نظر دارید، بهترین زمان برای سفر را با توجه به آب و هوای وان انتخاب کنید.

آژانس آراس سیر تبریز در شهر وان ترکیه هم یک شعبه دارد و همکاران ما در وان در خدمت شما هستند. گردش شهری رایگان، معرفی مراکز خرید، فروشگاه‌ها و عمده فروشی‌های این شهر از خدمات آراس سیر برای مسافرانی است که از این آژانس تور وان و هتل رزرو می‌کنند. شما می‌توانید پکیج تورها و قیمت هتل‌ها را در کانال تلگرامی و صفحه اینستاگرام ما به آدرس @arasseir مشاهده کنید.

منبع: climate-data، wikitravel، goturkey

ارسال نظر

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. همه فیلدها لازم هستند.