آذربایجان غربی نقش مهمی در ارتقای روابط تجاری ایران و ترکیه دارد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی گفت: به صورت جدی پیگیر افزایش مبادلات تجاری زمینی، هوایی و تکمیل خطوط ریلی حوزه راه آهن آذربایجان غربی جهت تسهیل و روانسازی تعاملات اقتصادی با کشورهای همسایه است.

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، نادر صادقی صبح امروز در نشست مشترک با رئیس اتاق بازرگانی و صنایع استان وان ترکیه و هیئت همراه با اشاره به روابط اقتصادی و فرهنگی دیرینه ایران و ترکیه، اظهارداشت: با توجه به سیاست‌گذاری مبادلات تجاری ۳۰ میلیارد دلاری ایران و ترکیه، آذربایجان‌غربی می‌تواند نقش مهمی در ارتقای روابط تجاری ۲ کشور داشته باشد.

وی در ادامه با یادآوری برنامه‌های اقتصادی آذربایجان‌غربی برای افزایش سطح روابط تجاری با ترکیه، خاطرنشان کرد: وجود سه پایانه مرزی مشترک با ترکیه، از اهمیت اقتصادی این کشور برای آذربایجان غربی حکایت دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی همچنین اجرای طرح منطقه ویژه اقتصادی سرو – ارومیه در مرز مشترک با ترکیه را یکی از اهداف توسعه‌ای دولت معرفی کرده و افزود: ایجاد یک ناحیه صنعتی مشترک با ترکیه در منطقه سرو ارومیه، اجرای منطقه ویژه اقتصادی کوزه رش سلماس و افتتاح مجهزترین پایانه مرزی رازی خوی، نقش چشمگیری در گسترش همکاری‌های اقتصادی دو طرف در آذربایجان‌غربی خواهد داشت.

صادقی بر تاکید استاندار آذربایجان‌غربی جهت گسترش بازارچه‌های مرزی مشترک استان در دیدارهای اخیر با مقامات ترکیه‌ای نیز اشاره کرده و یادآور شد: ایجاد بازارچه‌های مرزی چون بازارچه مرزی چالدران در مرز مشترک با ترکیه، سطح مبادلات تجاری دو طرف را افزایش خواهد داد.

وی در ادامه با یادآوری تاکید استاندار آذربایجان‌غربی بر بهبود زیرساخت‌های عمرانی استان جهت توسعه تعاملات اقتصادی بین المللی، افزود: به صورت جدی پیگیر افزایش مبادلات تجاری زمینی، هوایی و تکمیل خطوط ریلی حوزه راه آهن آذربایجان غربی جهت تسهیل و روانسازی تعاملات اقتصادی با کشورهای همسایه هستیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی همچنین با اشاره به فعالیت ۲۴ ساعته گمرکات مرزهای مشترک استان با کشورهای همسایه، تصریح کرد: با گسترش همکاری ها و سرمایه گذاری ترکیه در حوزه معادن و دیگر ظرفیت های آذربایجان غربی، شاهد گسترش روابط اقتصادی دو کشور خواهیم بود.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع استان وان ترکیه نیز در این نشست با تاکید بر گسترش تعامل و همکاری مرزی مشترک بین دو کشور، گفت: تشکیل هاب‌های اقتصادی در مرز مشترک ایران و ترکیه، می تواند مبادلات اقتصادی بین مردم دو کشور و بخصوص وان و آذربایجان غربی را افزایش دهد.

نجدت تقوی همچنین با استقبال از پیشنهادات معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی برای افزایش تعاملات تجاری بین دو استان، افزود: هماهنگی‌های لازم با مسئولان، تجار و سرمایه گذاران ترکیه برای بررسی ظرفیت‌های آذربایجان‌غربی و سرمایه‌گذاری در حوزه های مختلف این استان را انجام خواهم داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا