اطلس مردم‌نگاری ایران تدوین می‌شود

خبرگزاری میراث فرهنگی – میراث فرهنگی – علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی با اعلام این خبر گفت: اطلس مردم نگاری در دو قسمت نرم افزار و محتوا تهیه می‌شود .
او با اشاره به آغاز تدوین این اطلس در 4 بخش افزود: در بخش استانی “اطلس مردم نگاری سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی” و در بخش موضوعی “اطلس نوروز و یلدا و طب سنتی و مردمی ایرانی” به عنوان فاز نخست تدوین خواهد شد .
حسن زاده “پژوهش هایی از قبیل فعالیت های میدانی مشترک با اداره کل میراث فرهنگی استان های سیستان و بلوچستان و آذربایجان غربی”، “پژوهشی در مورد میراث فرهنگی اهل کتاب ایران”، “پژوهش پیشه‌های سنتی”، “صنعت بومی ابریشم” و… را پروژه‌هایی اعلام کرد که همزمان در مسیر تقویت اطلس مردم نگاری شکل گرفته و باعث به روز شدن اطلاعات اطلس نیز می‌شود.
او با بیان اینکه در کنار پروژه‌های کاربردی پروژه‌های موضوعی هم در اطلس اجرایی خواهند شد تصریح کرد: اطلس مردم شناسی بر اساس پژوهش های صورت گرفته در سال های گذشته تدوین می‌شود اما سعی شده با انجام مطالعات میدانی اطلاعات آن به روز شود .
به گفته حسن زاده این اطلس مبتنی بر مطالعات دو دهه اخیر این مرکز است اما در عین حال مطالعات متوقف شده ای نیست به نحوی که حداقل در دو سال اخیر اغلب آنها به روز شده است.
رییس پژوهشکده مردم شناسی با بیان اینکه اطلس مردم نگاری و مردم شناسی در تمامی استان ها تدوین خواهد شد تصریح کرد: این کار گسترده ای است که نیازمند زمانی طولانی است که شاید ده سال به طول انجامد .
وی مدخل های اطلس مردم نگاری ایران را ساختار زیست محیطی و محیط طبیعی، حوزه‌ها و ترکیب های فرهنگی و وضعیت های اجتماعی، راه‌ها و ارتباطات، زبان، شیوه‌های معیشت، دانش فرهنگی و مردمی، فنون و هنرهای مردی، شیوه‌های عرضه تولیدات، حمل و نقل سنتی، پوشاک، مسکن، بازی ها، ورزش، آیین ها، ادبیات شفاهی و سوغات اعلام کرد .
حسن زاده افزود: پوشش گیاهی، منابع آبی، زبان، دین، ازدواج، طلاق، مراکز اقتصادی، راه‌های ارتباطی، زبان های قومی، کشاورزی، بازارها، نوع پوشاک، بازی های محلی و مدرن، افسانه‌های محلی، ورزش های بومی و سنتی و …. از مواردی هستند که در قالب این موضوعات در پژوهش های میدانی بررسی می‌شوند .
حسن زاده گفت: تمامی این موارد در استان ها بررسی شده و در بانک اطلاعاتی اطلس مردم نگاری ذخیره می‌شود .
وی با اشاره به همکاری اداره کل استان های سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، برای تهیه محتوای اطلس و بانک اطلاعاتی آن تصریح کرد: یکی از وظایف مهم پژوهشکده مردم شناسی که در اساسنامه تأسیس شکل گیری آن مورد اشاره و تأکید قرار گرفته است تألیف، تدوین و تولید اطلس مردم نگاری ایران است که در دستور کار قرار دارد.

به نقل از: خبرگزاری میراث فرهنگی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا