باغ ارم شیراز ؛ شهر باغ

باغ ارم شیراز یکی از زیباترین باغ‌های تاریخی این شهر است که در هر فصل از سال، جذابیت خاصی دارد. اگر می‌خواهید با این باغ بهشتی آشنا شوید، با آراس سیر همراه شوید.

شیراز یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان فارس است. این شهر مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است چرا که جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی بسیاری دارد. باغ ارم شیراز از جمله مهم‌ترین و معروف‌ترین جاذبه‌های تاریخی این شهر محسوب می‌شود که در فهرست آثار ملی و جهانی ثبت شده است. این باغ  یکی از زیباترین و خاص‌ترین  باغ‌های این شهر به‌شمار می‌رود که در تور شیراز حتما باید ببینید.

این باغ را با عنوان «باغ گیاه‌شناسی شیراز» نیز می‌شناسند و آن هم به سبب زیاد بودن تنوع گیاهان است. باغ ارم شیراز درهر فصل سال با زیبایی خاصی خودنمایی می‌کند، ولی در فصل بهار و به ویژه ماه اردیبهشت باید از این باغ دیدن کرد و غرق زیبایی‌های آن شد.

تاریخچه باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز

اطلاعات دقیقی از نخستین خالق باغ ارم شیراز در دسترس نیست، اما قدمت آن حداقل به قرن‌های دهم و یازدهم هجری می‌رسد. این باغ در دوران حکومت سلسله‌هایی همچون آل اینجو و آل اسحاق وجود داشته است. در زمان زندیه، کریم‌خان زند دستور داد این باغ را مرمت کنند.

در زمان حکومت قاجارها ایل قشقایی به مدت ۷۵ سال این باغ را تصاحب و در طول این مدت عمارتی در این باغ بنا کردند. باغ ارم توسط پهلوی‌ها بازپس گرفته شد؛ پهلوی‌‌ها همچنین باغ را تعمیر و به دانشگاه شیراز اهدا کردند. در زمان ناصرالدین شاه عمارت دیگری در باغ ارم ساخته می‌شود که هنوز هم پابرجاست، ولی بازدید از آن ممنوع است.

دانشکده کشاورزی شیراز باغ گیاه‌شناسی و دانشکده حقوق شیرازساختمان باغ را در اختیار گرفته است. این باغ در سال ۱۳۵۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. همچنین در سال ۱۳۵۸ اداره میراث فرهنگی مرمت و بازسازی باغ را برعهده گرفت.

عمارت باغ ارم شیراز

عمارت باغ ارم شیراز

عمارت سه طبقه‌ای به سبک قاجاریه در مرکز باغ ارم شیراز بنا شده که از شاهکارهای آن دوران است. روی این بنا نقاشی‌‌هایی از شاهنامه فردوسی و نبرد قاجارها، کاشیکاری‌ها و گچ‌بری‌ها دیده می‌شود که باعث زیبایی هرچه تمام‌تر این بنا شده است. استخر بزرگی با مساحت بیش از ۳۰۰ متر در جلوی عمارت وجود دارد که نمایانگر تصویر عمارت است.  فواره‌های حوض زیبایی خاصی به باغ بخشیده است. نخل‌هایی بسیار زیبا در هر یک از گوشه‌های حوض وجود دارد.

در باغ ارم شیراز جوی‌ها، حوض‌ها و حوضچه‌ها جاری است که کل باغ را آبیاری می‌کند. در کل، این جوی‌ها و حوضچه‌ها فضایی فرح‌بخش را خلق کرده  و دل آدمی را تازه می‌کند.

 پیاده‌روی کنار باغ ارم شیراز

یکی از زیباترین پیاده‌روهای شیراز پیاده‌رو کنار باغ ارم شیراز از گذشته تا به حال بوده است. درختان زیبا و بلندقامت شیراز باعث شده تا این مکان به یکی از خوش و آب و هواترین نقاط شیراز تبدیل شود.

در فصل بهار عطر گیاهان و گل‌ها باعث می‌شود پیاده‌روی دل‌نشینی را تجربه کرد. در فصل پاییز نیز دیدن این مکان خالی از لطف نیست، زیرا در این فصل انبوه برگ‌های زرد و خزان‌زده بر زیبایی این مکان می‌افزاید.

پوشش گیاهی باغ ارم شیراز

باغ ارم به باغ گیاه‌شناسی شیراز شهرت دارد و دلیل آن هم داشتن گیاهان متنوع و چشمگیر است که این باغ را به‌صورت نمایشگاهی دایمی درآورده است. گیاهان مختلفی از سراسر چهان در این باغ وجود دارد.

درختان باغ عمدتا به دو بخش درختان مثمر مانند درختان مرکبات و درختان غیر مثمر مانند سرو، کاج، افرا، بیدمجنون  و غیره تقسیم می‌شود. درختچه‌های زینتی، گل‌ها و بوته‌ها، و پوشش‌های گیاهی در همه جای باغ به چشم می‌خورد. گیاهان باغ ارم به خاطر تنوع گونه‌ی گیاهی در هر چهار فصل سال زیبایی خاص خود را‌ به نمایش می‌گذارد.  در قسمت انتهایی باغ ارم صخره‌ای وجود دارد که در آن پوشش گیاهی مختلفی وجود دارد. بزرگی این صخره پنج هزار است.

درخت سروناز شیراز

درختان سرو بلندقامت و زیبا از معروف‌ترین گونه‌های باغ ارم شیراز است که باعث شهرت شیراز شده است. در میان همه این سروها، سروناز شیراز شهرت جهانی دارد. این سرو قدیمی‌ترین سرو شیراز بوده و به عقیده بعضی از تاریخ‌شناسان بیش از هزار سال قدمت دارد. ارتفاع این سرو بیش از ۴۰ متر است.

درختان سرو ناز باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز، دارنده زیباترین رزهای جهان

پوشش گیاهی باغ ارم شیراز

انواع مختلفی از گل‌های رز در ضلع غرب و شمال غربی باغ کاشته شده که از نظر تنوع و فراوانی گل‌های رز در ایران و کشورهای اطراف بی‌نظیر است. در بین کشورهای مشرق زمین به‌جز این گلستان ارزشمند، تنها در دو یا سه کشور دیگر، گلستان‌های رز با این تنوع پرورش داده‌ شده است.

چگونه به باغ ارم شیراز برویم؟

باغ ارم در خیابان ارم، نزدیک به میدان ارم و در نزدیکی مجموعه‌ی دانشگاه شیراز قرار دارد.

 مترو

اگر با مترو قصد رفتن به این باغ زیبا را دارید نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به باغ ارم، ایستگاه متروی نمازی است که پس از پیاده شدن از قطار از آنجا می‌توانید با حدود ده دقیقه پیاده‌روی از میدان دانشجو و میدان ارم گذر کرده  و به باغ ارم برسید. همچنین می‌توانید از تاکسی استفاده کنید.

ماشین شخصی

اگر می‌خواهید با اتومبیل شخصی و از سمت بخش‌های شمالی شهربه باغ بروید، بلوار شهید چمران بهترین مسیر است. پس از اینکه به بلوار شهید چمران وارد شدید، باید مسیر بلوار را تا انتها ادامه بدهید و از میدان دانشجو (میدان علم) به سمت چپ بپیچید و مسیر را تا میدان ارم (میدان خوابگاه) ادامه بدهید. هنگامی که به میدان ارم رسیدید، به راست بپیچید و وارد خیابان ارم بشوید، پس از طی مسافتی کوتاه باغ ارم در سمت راست شما قرار دارد. اگر از قسمت‌های جنوبی شهر قصد رفتن به باغ ارم را دارید، باید به خیابان آزادی رفته و وارد خیابان ارم شوید. خیابان ارم را که تا نزدیکی میدان ارم ادامه دادید، باغ ارم را در سمت چپ خود مشاهده خواهید کرد.

اتوبوس

با آنکه مجموعه‌ی دانشگاه شیراز در فاصله‌ی چند صد متری باغ ارم قرار دارد، اتوبوس‌های زیادی از این قسمت شهر عبور نمی‌کنند. به همین خاطر سوار شدن به اتوبوس‌هایی که به سمت پایانه‌ی میدان نمازی حرکت می‌کنند، بهترین راه دسترسی به وسیله‌ی اتوبوس است.

برای رزرو تور شیراز می‌توانید با همکاران ما تماس بگیرید و به‌صورت غیرضروری تور رزرو کنید. همچنین در کانال تلگرامی و پیج اینستاگرام ما به آدرس @arasseir پکیج‌ تورهای مختلف را مشاهده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا