تخریب اثر هنری چین توسط چینی ها

درحالی که آسیب به آثار هنری درجهان به سطح تازه‌ای از افزایش رسیده، اکنون نوعی نگرانی ازبرخی تهدید های جدید یعنی تخریب عمدی آثار هنری برای موزه‌داران، مسئولان و دوستداران هنر در بیشتر مراکز هنری جهان مطرح شده است.
تلوزیون ملی چین CCTV اخیرا فیلمی را پخش کرد که از طریق دوربین‌های مداربسته ازیک موزه آثار هنری در شانگهای بدست آمده بود. این فیلم فاش می‌کند که تخریب‌های ایجاد شده دریک اثر هنری به نام «فرشته منتظر» توسط دو کودک انجام شده درحالی که والدین یا بزرگترهایشان با دوربین‌هایشان درحال تماشای همان اثر هنری یا مجسمه فرشته منتظر بودند.
دراین فیلم دو پسر بچه دیده می‌شوند که درحال بازی پشت نوار حایل و مانع کشیده شده در اطراف آثار هنری وشیشه‌ای شکننده و ظریف هستند. آنان مجسمه شیشه‌ای شکننده را به راحتی به سویی می‌کشند درست در برابر چشم بزرگترهای هردو پسر با دوربین موبایل‌هایشان درحال فیلمبرداری از بازی این دو پسربچه هستند! این وضعیت ادامه دارد تا زمانی که یکی از پسرها خرده‌های تکه تکه شده قسمت تحتانی مجسمه شیشه‌ای را به زور به سمتی می‌کشند و تنها دراین زمان است که بزرگترهایشان سرانجام به آنان بااشاره دست توصیه می‌کنند که از آن محل دور شوند.
درحال حاضر اثر هنری آسیب دیده که با عنوان فرشته منتظر توسط یک هنرمند پیشرو چینی درهنر شیشه به نام« شلی ژیو» خلق شده است.مجله هنر اعلام کرده است که سازنده این اثر شیشه‌ای تنها 27 ماه را صرف اتصال وچسباندن قطعات شیشه دراین اثر کرده و این اثر را به دختر تازه به دنیا امده‌اش اهدا کرده بود.
درپی تخریب اثر هنرمند چینی تصمیم گرفته که قطعات تخریب شده را اصلاح نکند و آن را به عنوان اثر جدید دوباره نام گذاری کرده واین بار آن را «شکسته » نامید.
هرچند موزه شانگهای ظاهرا اعلام نکرده است که آیا افراد درگیر درتخریب این اثر به نحوی مورد مجازات قرار گرفته اند یا نه با این حال موزه اقدام به نصب و نمایش فیلم این حادثه کرده و اعلام کرده است که هدف ازاین کار پیش گیری از آسیب های بعدی در آینده است.

به نقل از: خبرگزاری میراث فرهنگی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا