تدوین طرح امکان سنجی احیاء بناهای تاریخی مشهد و حریم منظری حرم مطهر

بافت تاریخی مشهد درحالی این روزها وضعیت نامناسبی را تجربه می کند که مدیر بافت تاریخی پیرامون حرم امام رضا (ع) برای حفاظت هر چه بهتر از بقایای بناهای تاریخی این محدوده از تهیه و تدوین طرح امکان سنجی احیاء بناهای تاریخی مشهد و حریم منظری حرم مطهر خبر داد.
«وفا ثابتی» مدیربافت تاریخی پیرامون حرم امام رضا (ع) اعلام کرد: باتوجه به اینکه سال گذشته از اعتبارات استانی و ملی محروم بودیم اما تعاملات خوبی با اداره کل راه و شهرسازی استان داشتیم.
او گفت: درحال حاضر برای تحقق مصوبات شورای عالی و معماری و شهرسازی، مطالعاتی در رابطه با بافت تاریخی مشهد آغاز شده تا از این طریق بتوانیم آثار واجد ارزش های تاریخی و معماری را شناسایی و مورد بازنگری قرار دهیم.
آنطور که مدیر بافت تاریخی پیرامون حرم امام رضا (ع) می گوید، تهیه طرح امکان سنجی احیاء بناهای تاریخی در بافت پیرامون حرم و حریم منظری حرم مطهر نیز به پایان رسیده و بررسی نهایی آن درحال انجام است.
وی افزود: به محض اینکه این طرح از سوی معاونت میراث فرهنگی، اداره ثبت آثار و همچنین اداره امور پایگاه مورد تصویب قرار گیرد به بخشها و سازمانهای مربوطه ابلاغ می شود تا براساس ضوابط موجود در این طرح ساخت و سازها و صدور پروانه انجام گیرد.
آنطور که ثابتی معقتد است، درحال حاضر 150 اثر واجد ارزش تاریخی در بافت تاریخی مشهد شناسایی شده است و نزدیک به 50 اثر ثبتی نیز در بافت حرم مطهر قرار داد که از 50 اثر تبتی، 10 اثر در مجموعه آستان قدس رضوی قرار دارد.
او گفت: طی سالهای گذشته 10 اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی به دلیل اجرای طرح تفصیلی نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم تخریب شد و دیگر آثار موجود نیازمند رسیدگی و مرمت هستند.
به نقل از :خبرگزاری میراث فرهنگی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا