تفاهم نامه امنیتی بین شهرستان خوی و استان وان ترکیه امضا شد

در نشست اعضای کمیته فرعی امنیتی شهرستان خوی و استان وان ترکیه، مقامات دو طرف با امضای تفاهم نامه ای برضرورت مبارزه با تروریسم و قاچاق انسان در مرزها و توسعه تجارت مرزی تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، فرماندار خوی در این نشست اظهار کرد:

سالیان زیادی است که ملت ترکیه و ایران با حسن همجواری در کنار یکدیگر به عنوان دو همسایه صمیمی زندگی کردند و این حسن همجواری با تقویت مشترکات فرهنگی و اقتصادی ادامه می‌یابد.

حسین عباسی ادامه داد:

در این نشست با طرف ترک در زمینه توسعه همکاری جهت مبارزه با تروریسم، قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر و برخورد قاطع با گروهک‌های تروریستی در مرزها تصمیمات مشترکی اتخاذ شد

وی همچنین از بررسی مشکلات تجار و توسعه تجارت مرزی بین دو طرف هم خبر داد و افزود:

در حاشیه این نشست با تأکیدات استاندار آذربایجان غربی در جهت توسعه روابط اقتصادی و گسترش روابط فرهنگی بین دو طرف بحث و تبادل نظر شد که امید می‌رود آثار این نشست را در آینده‌ای نزدیک شاهد باشیم

مهمت امین بیلمز والی استان وان ترکیه هم با مثبت ارزیابی کردن نشست مشترک با طرف ایرانی گفت: در این نشست که بعلت کرونا بعداز دوسال وقفه برگزار شد با طرف ایرانی تفاهمات بسیاری خوبی برای رفع مشکلات مرزی حاصل شد

وی با بیان اینکه دو طرف در ساخت و تکمیل پایانه‌های رازی – کاپی کوی بسیار جدی هستند تصریح کرد:

در این نشست همچنین برای فعالیت شبانه روز رازی – کاپی کوی نیز بحث و تبادل نظر شد

والی وان تصریح کرد:

مبارزه مشترک با گروهگ های تروریستی و قاچاق انسان از مهمترین توافقات این نشست بود.

سرکنسول ایران در ارزوم ترکیه هم در حاشیه این نشست گفت:

یکی از ویژگی‌های مهم این نشست پرداختن به موضوعاتی فراتر از مباحث کمیته‌های فرعی امنیتی بود که مقرر شد طرفین کارگروه‌های اقتصادی و تجاری مشترک رانیز برای توسعه روابط فعال کنند.

سجاد سلطان زاده با اشاره به وجود بسترهای بسیار متنوع و مشترک اقتصادی، تجاری و فرهنگی آذربایجان غربی برای با شرق ترکیه افزود:

در این نشست و حاشیه آن مقرر رشد امضای قرارداد خواهر خواندگی خوی و وان در دستور کار قرار گیرد.

هیئت ترک در سفر به شهرستان خوی همچنین در نشست با اعضای شورای اسلامی و شهر دار خوی راههای توسعه همکاریهای فرهنگی و ورزشی از جمله امضای قرار داد خوار خواندگی خوی و وان را بررسی کردند. در پایان این نشست تفاهم نامه‌ای در ۶ بند برای مبارزه با تروریسم و قاچاق انسان و توسعه همکاریهای اقتصادی و فرهنگی و گردشگری بین دو طرف به امضا رسید.

با توجه به تفاهم مشترک ایران و ترکیه برای ارتقای سقف تجارت فیمابین تا ۳۰ میلیارد دلار خوی و وان می‌توانند به عنوان پیشران این تفاهم نامه نقش بسیار مهمی را ایفا کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا