جاهای دیدنی استانبول؛ دروازه ورود به اروپا

استانبول بزرگ‌ترین شهر ترکیه با انبوهی از جاهای تاریخی گردشگری است. قبل از رزرو تور استانبول، با جاهای دیدنی آن آشنا شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد جاذبه‌های گردشگری استانبول، با آراس سیر همراه شوید.

استانبول شهری با فرهنگ و تاریخ غنی است و ترکیب این دو، از استانبول شهری باب میل گردشگران ساخته است. قدمت این شهر به دوران نوسنگی می‌رسد و استانبول مدرن امروزی به تاریخ خود وفادار بوده و از میراث خود از جمله مساجد، آب‌انبارها، کلیساها و بازارهای قدیمی به خوبی محافظت کرده است.

استانبول دقیقا بین شرق و غرب قرار گرفته؛ بزرگترین شهر ترکیه هر آنچه که یک گردشگر را به خود جذب می‌کند، دارا است. بهتر است قبل از رزرو تور استانبول ارزان، با جاهای دیدنی آن آشنا شوید و برای سفرتان از قبل برنامه‌ریزی کنید.

برج گالاتا

برج گالاتا استانبول

برج گالاتا با ۶۷ متر ارتفاع، بر آسمان استانبول حکمرانی می‌کند و از آن بالا می‌توان به تماشای نمایی زیبا از بخش قدیمی شهر نشست. این برج سنگی قرون وسطایی که با نام برج مسیح هم شناخته می‌شود، زمانی که ساخته شد (در سال ۱۳۴۸ میلادی)، بلندترین ساختمان شهر بود. امروزه نیز این شهر بلند و استوار در استانبول قد علم کرده است. از گذشته تا به امروز این برج بارها تغییر کاربری داده و امروزه بالاترین طبقه آن شامل یک کافه، رستوران و کلوپ شبانه است و می‌توانید با بالابر به طبقه نهم این بنای تاریخی بروید.

موزه باستان شناسی استانبول

موزه باستان شناسی استانبول

یکی از مهم‌ترین موزه‌های ترکیه، موزه باستان شناسی استانبول است که در واقع شامل ۳ موزه مجزا می‌شود: موزه باستان شناسی، موزه شرق باستان و موزه عمارت چینعلی کوشک. این ۳ موزه در مجموع دارای یک میلیون شی از تمدن‌های باستانی از سراسر جهان است. موزه باستان شناسی استانبول در سال ۱۸۹۱ تاسیس شد و اولین موزه ترکی است و قبلا در مکاخ توپکاپی قرار داشت. قدمت عمارت چینعلی کوشک به سال ۱۴۷۲ میلادی می‌رسد. این موزه هزاران اشیای باارزش را به نمایش گذاشته است.

کلیسای چورا

کلیسای چورا استانبول

کلیسای چورا شاید در مسیر گردش گردشگران قرار نداشته باشد، اما ارزش بازدید دارد. موزائیک‌های بسیار زیبا و نقاشی‌های دیواری فوق‌العاده، تصاویری از زندگی حضرت مسیح و مادرش را نشان می‌دهد. این کلیسا یکی از زیباترین معماری‌های بازمانده از دوران بیزانس به‌شمار می‌رود. زمانی که این بنا ساخته شد، به‌عنوان صومعه کاربری داشت؛ چند قرن بعد در سال ۱۹۴۸ به مسجد تبدیل شد و در حال حاضر به موزه تغییر کاربری داده است.

آب انبار باسیلیکا

آب انبار باسیلیکا

آب‌انبار باسیلیکا از قرن ششم به بعد، آب مورد نیاز استانبول را فراهم می‌کند. جاستینین یکم، امپراطور روم، دستور ساخت این آب‌انبار را داده بود. با بازدید از این آب‌انبار از تکنولوژی‌ای که رومی‌های باستان برای ساخت این سازه معماری شگفت‌انگیز بهره برده‌اند، تعجب خواهید کرد. این آب‌انبار زیرزمینی که تنها چند قدم با مسجد کبود این شهر فاصله دارد، در زمین باسیلیکای (کاخ پادشاهی) قرن سومی ساخته شده است. این آب‌انبار لوکیشن فیلم‌برداری چند فیلم مشهور هم بوده است.

قصر دلماباغچه

قصر دلماباغچه

لوکس، باشکوه و زیبا تنها بعضی از صفاتی است که می‌توان برای توصیف کاخ دلماباغچه استفاده کرد. این قصر با کاخ ورسای قابل مقایسه است. این قصر در قرن ۱۹ ساخته شده و در ساخت آن از ۱۴ ورقه طلای نازک استفاده شده است. در معماری مجلل‌ترین کاخ ترکیه از المان‌های معماری سنتی عثمانی و سبک‌های اروپایی نئوکلاسیک، باروک و روکوکو استفاده شده است. این کاخ از سال ۱۸۵۶ تا ۱۹۲۴، اقامتگاه ۶ سلطان عثمانی بوده است. در این کاخ بزرگ‌ترین لوستر کریستالی بوهمی قرار دارد که هدیه‌ای از طرف ملکه ویکتوریا بود. موقعیت کاخ دلماباغچه نیز بسیار زیبا است؛ این کاخ در ساحل تنگه بسفر قرار دارد.

مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه

بازدیدکنندگان مسجد سلیمانیه می‌گویند که زیبایی و آرامش این مسجد حس معنوی خاصی در آن‌ها ایجاد می‌کند. مسجد سلیمانیه روی تپه سوم استانبول قرار دارد و به فرمان سلطان سلیمان در سال ۱۵۵۰ ساخته شده است. این مسجد باشکوه ترکیبی از معماری اسلامی و بیزانسی است. سلیمانیه در طول سال‌ها آسیب‌های جدی دیده است، از جمله در جنگ جهانی اول یعنی زمانی که باغ‌های اطراف کاخ به‌عنوان انبار سلاح استفاده می‌شد. این مسجد در اوایل قرن بیستم مرمت شد. ۴ مناره بزرگ مسجد نشان از آن دارد که این مسجد توسط یک سلطان ساخته شده است. زمانی که مسجد سلیمانیه ساخته شد، گنبد آن بزرگترین گنبدی بود که توسط امپراطوری عثمانی ساخته شده بود.

بازار بزرگ

بازار بزرگ استانبول

گردشگرانی که عاشق خرید هستند، نباید بازدید از بازار بزرگ استانبول را از دست بدهند. این بازار با ۵ هزار مغازه، یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده جهان به‌شمار می‌رود. روزانه بیش از ۲۵ هزار نفر از این بازار دیدن می‌کنند؛ اینجا می‌توانید چیزهایی مثل بدلیجات، فرش، ادویه، اشای عتیقه و سرامیک‌هایی که با دست رنگ شده‌اند، بخرید. قدمت این بازار به سال ۱۴۶۱ میلادی بازمی‌گردد؛ ۲ مسجد، ۴ فواره و ۲ حمام در بازار بزرگ استانبول قرار دارد.

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی یکی از جاهای دیدنی استانبول است که حتما باید دید؛ این کاخ ترکیبی از تاریخ و صحنه‌های باشکوه است که برجا مانده است. تاریخ عثمانی را می‌توان در این کاخ به تماشا نشست؛ این کاخ توسط دیواری سنگی به طول ۵ کیلومتربا ۲۷ برج محاصره شده است. این کاخ که قدمتش به قرن ۱۵ میلادی می‌رسد، روی تپه‌ای مشرف بر دریای مرمره، تنگه بسفر و شاخ طلایی قرار دارد. فصر توپکاپی زمانی اقامتگاه رسمی سلاطین عثمانی بود، اما امروزه به موزه‌ای تبدیل شده است که بزرگ‌ترین و قدیمی‌تریم کاخ جهان به‌شمار می‌رود.

مسجد کبود

مسجد کبود استانبول

مسجد  کبود که در قرن ۱۷ میلادی ساخته شده است، هنوز هم محلی برای عبادت است؛ این بدین معنا است که بازدیدکنندگان در هر ساعتی نمی‌توانند برای بازدید داخل مسجد شوند؛ هنگام برگزاری نماز، درهای مسجد به روی بازدیدکنندگان بسته می‌شود. همه بازدیدکنندگان باید هنگام ورود به مسجد کفش‌هایشا را دربیاورند و احترام مسجد را حفظ کنند. این کمترین بهایی است که می‌توان برای بازدید از این گنجینه باارزش داد؛ که شامل ۲۰ هزار کاشی سرامیکی با طرح‌های زیبا و ۲۰۰ پنجره با شیشه‌های رنگی می‌شود. مسجد کبود توسط سلطان احمد ساخته شده  و اسم آن را به خاطر کاشی‌های آبی رنگی که در گنبد و داخل مسجد استفده شده، کبود گذاشته‌اند.

ایاصوفیه

ایاصوفیه

ایاصوفیه زمانی محلی برای عبادت مذاهب مختلف بود؛ زمانی که این بنا در سال ۵۳۷ میلادی ساخته شد، یک کلیسای ارتدوکس یونانی بود. در قرن ۱۲، این مسجد به مدت ۶ دهه به کلیسای کاتولیک رومی تبدیل شد. در سال ۱۴۵۳، مسلمانان ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کردند و تا سال ۱۹۳۱ مسجد باقی ماند. در این تاریخ درهای مسجد بسته شد و در سال ۱۹۳۵ آن را به‌عنوان موزه بازگشایی کردند. زمانی این بنا بزرگترین کلیسای جامع جهان بود و الگویی برای ساخت سایر کلیساها مثل مسجد کبود، محسوب می‌شد. این مسجد به خاطر موزاییک‌هایش شهرت دارد؛ در این موزاییک‌ها صحنه‌هایی از کتاب مقدس به تصویر کشیده شده است.

اگر شما هم دوست دارید برای دیدن این همه زیبایی به استانبول سفر کنید، می‌توانید برای رزرو تورهای استانبول، با همکاران ما در شعبه وان و تبریز تماس بگیرید.

شماره‌های واتساپ همکاران ما در شعب وان و تبریز:

بخش فروش:

  • 00989359377719  آقای ناصر فائقی‌نیا
  •   00905525839798 خانم رهبری 

 مدیر بازاریابی:

  • 00905345762335  خانم رهبر 

مدیریت:

  • 00905523872335  علی فائقی‌نیا

آدرس شعب آراس‌سیر در تبریز و وان جهت رزرو حضوری: 

  • دفتر ایران: تبریز، چهارراه منصور، برج ابریشم، طبقه همکف، واحد ۱
  • دفتر ترکیه: وان، شرّفیه محله سی،  انقلاب سُکاک 1

منبع: touropia

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا