تفلیس

دیدنی های تفلیس گرجستان

جاهای دیدنی تفلیس؛ از قلعه ناریکالا تا چاپخانه زیرزمینی استالین

تفلیس، پایتخت کشور گرجستان، شهری پر از تناقض‌ها است؛ جایی که ساختمان‌های مدرن و معماری قدیمی به زیبایی در کنار هم قرار گرفته‌اند. این شهر از زمان تاسیس، متحمل تهاجم‌های بسیاری شده و چندین بار سوزانده و دوباره ساخته شده است؛ اما علی‌رغم تمام این حوادث، کماکان توانایی این را دارد که فرهنگ غنی و تاریخ پر از آشوبش را به نمایش بگذارد.

تفلیس، به‌غیر از مقاصد محبوب گردشگری، گنجینه‌های منحصر‌به‌فردی نیز دارد که از دید گردشگران دور مانده است. در این مقاله، برخی از بهترین جاهای دیدنی تفلیس با عکس را به شما معرفی خواهیم کرد تا در سفر بعدی خود، آن‌ها را در برنامه‌تان بگنجانید.

قلعه ناریکالا تفلیس

     قلعه ناریکالا و شهر قدیمی تفلیس، گرجستان

قلعه ناریکالا، بر فراز قدیمی‌ترین منطقه پایتخت یعنی آبانوتوبانی و روی تپه‌ای شیب‌دار، در میان چشمه‌های سولفور و باغ گیاه‌شناسی قرار دارد. قدمت این ساختمان آجری به قرن چهارم برمی‌گردد؛ زمانی که تفلیس، ارگی پارسی بود. کلیسای سنت نیکولاس که در حیاط این قلعه دارد و ساختمان جدیدی (۱۹۹۷-۱۹۹۶) به شمار می‌آید؛ در حقیقت، جایگزین کلیسایی از قرن سیزدهم شد که در اثر آتش‌سوزی، از بین رفت. شما می‌توانید از میدان Maidan راهی تپه شوید و از آن بالا بروید یا از تله‌کابین استفاده کنید.

  • دسترسی و مخاطبان: دوستدار حیوان‌ها، دوستدار کودکان، محیطی خانوادگی
  • جو: فضای آزاد، خوش منظره، اینستاگرامی
  • آدرس: Abanotubani, Tbilisi, Georgia

کارتلیس ددا تفلیس (Kartlis Deda)

کارتلیس ددا تفلیس (Kartlis Deda)

درست در نزدیکی قلعه ناریکالا، مجسمه بزرگ زنی به چشم می‌خورد که یک شمشیر و جام را نگه داشته است. این مجسمه آلومینیومی با ۲۰ متر ارتفاع، کارتلیس ددا (مادر گرجستان) نام دارد که نه‌تنها نماد تفلیس، بلکه به‌عنوان نماد کل کشور شناخته می‌شود. شمشیر این مجسمه، برای دشمنانی است که به شهر می‌آیند و جام پر از نوشیدنی نیز به دوستانی تعلق دارد که پا به تفلیس می‌گذارند.

  • آدرس: Dzveli Tbilisi Tbilisi, Tbilisi, Georgia

کلیسای متخی (Metekhi)

جاهای دیدنی تفلیس، کلیسای متخی تفلیس(Metekhi)

یکی دیگر از جاهای دیدنی تفلیس کلیسای متخی، روبه‌روی قلعه ناریکالا و در کنار مجسمه پادشاه واختانگ (بنیان‌گذار شهر تفلیس) است که محلی مهم و مشهور به حساب می‌آید. در همین محل بود که پادشاه، قصر خود و اولین کلیسای منطقه را در قرن پنجم ساخت. قدمت کلیسای امروزی به قرن سیزدهم برمی‌گردد و از آن زمان تاکنون، چندین بار مورد بازسازی و تعمیر گسترده قرار گرفته است.

  • تلفن: ۹۹۵۳ ۲۲۲۲ ۸۵ ۳۲+
  • آدرس: Metekhi Street, Dzveli Tbilisi T’bilisi, Tbilisi, Georgia

خانه های مسکونی قدیمی تفلیس

خانه های مسکونی قدیمی تفلیس

تفلیس برای خانه‌های مسکونی قدیمی‌ با بالکن‌های منحنی رنگارنگش مشهور است که بر فراز میدان Maidan و کلیسای متخی قرار دارند. از طریق راهرو، به حیاط داخلی خانه می‌رسید که مردم محلی به آن‌، «حیاط‌ ایتالیایی» می‌گویند؛ جایی که مردم در گذشته برای غیبت‌کردن، خوردن نوشیدنی و شام، گرد هم می‌آمدند.

پل صلح تفلیس (Peace Bridge)

جاهای دیدنی تفلیس، پل صلح (Peace Bridge)

یکی از اولین سازه‌های مدرن معماری که به تفلیس اضافه شد، پلی از استیل و شیشه است. یک معمار ایتالیایی به نام میشل دلوچی (Michele De Lucchi)، این پل پیاده‌رو را روی رودخانه متکواری طراحی کرد که در سال ۲۰۱۰ برای استفاده عمومی، افتتاح شد. خیابان اریکل دوم که یک خیابان پیاده‌روی پر از کافه‌ است، از طریق این پل به پارک رایک (Rike) متصل شده است.

  • آدرس: Dzveli Tbilisi Tbilisi, Tbilisi, Georgia

پارک رایک

جاهای دیدنی تفلیس، پارک رایک

یکی از فضاهای تفریحی در بخش قدیمی تفلیس، پارک رایک است که شامل استخرها، چشمه‌ها، یک صفحه شطرنج غول‌پیکر و ده‌ها صندلی می‌شود. در طول عصرهای تابستانی، محلی‌ها و بازدیدکنندگان، از نمایش چشمه‌های رقصان به‌همراه موسیقی و نمایش نور، لذت می‌برند.

  • آدرس: Dzveli Tbilisi Tbilisi, Tbilisi, Georgia

کلیسای جامع تثلیث تفلیس (Tsminda Sameba Cathedral)

کلیسای جامع تثلیث تفلیس (Tsminda Sameba Cathedral)

بزرگ‌ترین نماد کلیسای ارتودوکس گرجستان، پس از دوره اتحاد جماهیر شوروی، کلیسای جامع تثلیث تفلیس است. این کلیسای جامع روی تپه الیا و بر فراز منطقه آولاباری قرار دارد و به همین دلیل، از مناطق مرکز شهر، قابل‌رؤیت است. ساخت‌و‌ساز کلیسای جامع تثلیث، حدود یک دهه به طول انجامید و در سال ۲۰۰۴ به روی عموم، باز شد. ارتفاع آن ۸۴ متر است و یک صلیب از جنس طلا روی گنبد مرکزی آن قرار دارد.

  • آدرس: Dzveli Tbilisi Tbilisi, Tbilisi, Georgia

برج ساعت تفلیس

برج ساعت تفلیس

برج ساعت، یکی از ساختمان‌های نسبتا جدید پایتخت است که توسط رزو گابریادزه (Rezo Gabriadze)، عروسک‌گردان و نمایشنامه‌نویس، ساخته شد و شامل صدها کاشی دست‌ساز است که توسط خود او طراحی شده‌اند. در هر ساعت، یک فرشته از در بالای برج، بیرون می‌آید و با چکش، زنگ را به صدا درمی‌آورد. هنگام ظهر و ساعت هفت عصر، شما می‌توانید یک نمایش کوچک عروسکی به نام چرخه زندگی را در اینجا تماشا کنید.

  • آدرس: 13Ioane Shavteli Street, Dzveli Tbilisi T’bilisi, Tbilisi, Georgia

چاپخانه زیرزمینی استالین

چاپخانه زیرزمینی استالین در تفلیس

 

کمی دورتر از مرکز شهر تفلیس، چاپخانه زیرزمینی منحصر‌به‌فردی وجود دارد که استالین جوان و همکارانش، برای انتشار تبلیغ‌های اتحاد جماهیر شوروی در اوایل قرن بیستم، از آن استفاده می‌کردند. این چاپخانه زیر یک چاه و در ۱۷ متری زیر زمین ساخته شده است. آن‌ها از طریق پایین‌رفتن از چاه، به چاپخانه دسترسی پیدا می‌کردند؛ اما چاپخانه دارای یک خروج اضطراری هم بود که در صورت لورفتن این مکان می‌توانستند از آن استفاده کنند.

مقاله از مینا رهبری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا