«ربنا» ی شجریان ثبت میراث ملی شد

تهران- ایرنا- دعای مشهور به «ربنا» با صدای استاد محمدرضا شجریان ثبت ملی شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، زهرا احمدی ‌پور معاون رئیس‌ جمهوری و رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری روز سه شنبه در نشستی لوح ثبت‌ ملی دعای مشهور «ربنا» با اجرای استاد محمدرضا شجریان را به همایون شجریان فرزند این هنرمند اهدا کرد.
احمدی‌پور در این نشست گفت: در آستانه ماه مبارک رمضان «ربنا» استاد محمدرضا شجریان که یکی از میراث‌ ناملموس فرهنگی کشور است ثبت ملی شده است.
معاون رئیس‌ جمهوری با آرزوی سلامت و طول عمر برای این هنرمند بی‌بدیل افزود: استاد شجریان یکی از سرمایه‌های ملی ایران است و سازمان میراث‌فرهنگی به‌دلیل علاقه و اهمیتی که مردم ایران برای ربنای شجریان قائل هستند و خاطراتشان در ماه مبارک رمضان با این نوای آسمانی گره خورده است، اهتمام خود را معطوف به ثبت این اثر در فهرست میراث ناملموس کرد.
این نشستی با حضور سهراب پورناظری در محل دفتر ریاست سازمان میراث‌فرهنگی برگزار شد.
قرائت دعای «ربنا»، یکی از آثار استاد محمدرضا شجریان و شامل چهار دعا از آیات قرآن است که همه با عبارت «ربنا» آغاز می‌شوند.
این اثر در تیر سال 1358 ضبط شده و برای مدت 30 سال، جزء برنامه‌های اصلی رادیو و تلویزیون ایران در ماه رمضان بوده‌ است.
بنا به گفته محمدرضا شجریان، انگیزه اصلی او از خواندن این دعا، تدریس آن به دو هنرجو بوده و این اثر در یکی از استودیوهای رادیو ضبط شده‌است.
شجریان «ربنا» را در دستگاه سه‌گاه خوانده و با مرکب‌خوانی (مدولاسیون یا راه‌گردانی) سری به دستگاه‌ها و آوازهای دیگر ردیف موسیقی ایرانی از جمله آواز افشاری و گوشه عراق (صبا) می‌زند و سپس به سه‌گاه برمی‌گردد.
«ربنا» در نوار کاستی که محمدرضا شجریان با نام «به‌ یاد پدر» ضبط کرده، منتشر شده‌است.

به نقل از ایرنا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا