سفر بدون روادید به عراق ممنوع!

معاون سیاسی امنیتی استانداری ایلام و مدیرکل امور مرز و پدافند غیرعامل وزارت کشور در پایانه مرزی مهران در خصوص ایجاد آخرین هماهنگی ها و تسهیل در تردد زوار در ایام اربعین با سفیر عراق در ایران دیدار و گفت گو کردند.

چگونگی صدور ویزای مانفیستی (گروهی) و تسهیل در ارائه خدمات گذرنامه ای در مرز زرباطیه عراق و افزایش سطح تعاملات و همکاری های 2 مرز مهران و زرباطیه نیز در این سفر با حضور مسئولان 2 کشور مورد رسیدگی قرار گرفت.

مجید آقابابایی، مدیرکل امور مرز و پدافند غیرعامل وزارت کشور در این دیدار گفت: مرز مهران مهم ترین گذرگاه جمهوری اسلامی ایران به عراق است و مقامات 2 کشور برای هماهنگی بیشتر در خصوص تردد زائران در ایام اربعین به صورت شبانه روزی مشغول فعالیت هستند.

وی با بیان این که «از زمان حضور راجح صابر عبود الموسوی به عنوان سفیر جدید عراق در ایران سطح، همکاری های طرفین افزایش یافته است»، به بازدید خود از مرز زرباطیه عراق اشاره کرد و افزود: وضعیت کنترل و تأمین زیرساخت ها در این مرز نسبت به سال قبل بهتر شده است.

وی مهم ترین درخواست مقامات عراقی را جلوگیری از ورود بدون ویزای افراد به مرز اعلام کرد و گفت: به منظور کنترل بیشتر اتباع بیگانه امسال از مرز شلمچه به عراق تردد دارند.

مدیرکل امور مرز و پدافند غیرعامل وزارت کشور یکی از مسائل و مشکلات موجود را در بحث صدور روادید انفرادی و گروهی اعلام کرد و یادآور شد: پلیس ایران آمادگی کامل دارد با همکاری طرف عراقی برای رفع این مشکل اقدام کند البته این مسئله در سال جاری حل نشد ولی امیدواریم در آینده برطرف شود.

راجح صابر عبود الموسوی، سفیر عراق در جمهوری اسلامی ایران در این دیدار، همایش بزرگ اربعین و حضور میلیونی زائران را موجب استحکام روابط 2 کشور دانست و گفت: با هماهنگی مسئولان دو طرف مشکلات سال های گذشته در مرزهای مهران و زرباطیه برطرف شده است.

وی اظهار کرد: همه ما بسیار خوش وقت هستیم که زیارت عتبات عالیات و حضور زائران در اربعین موجب استحکام روابط کشورهای ایران و عراق در سال های اخیر است.

وی با اشاره به بازدید خود از پایانه مرزی مهران افزود: راهکارهایی برای برطرف شدن مشکلات عمده سال گذشته زائران در این مرز از سوی مقامات ایرانی اندیشیده شده که حاصل نشست ها و همکاری مسئولان دو کشور است.

سفیر عراق در ایران تأکید کرد: یکی از مشکلات عمده سال های قبل تردد کامیون های حامل مواد غذایی برای زائران با توجه به ترافیک بود که رساندن این مواد به موکب ها جهت پذیرایی زائران را با مشکل مواجه می کرد.

وی یادآور شد: در هیچ نقطه ای از دنیا این میزان زائر متردد میان 2 کشور وجود ندارد که این مسئله میزان عمق و علاقه مردم دو کشور را نشان می دهد سال گذشته ورود بدون ویزای برخی از زائران خارجی (اتباع افغان) مشکلاتی ایجاد کرد اما امسال با تدابیری که با تعامل و همکاری مقامات ایرانی اتخاذشده اجازه تکرار چنین اتفاقی را نمی دهیم.

وی درباره فعال شدن کنسولگری موقت این کشور در مهران نیز گفت: امسال کنسولگری موقت در ایلام ایجادشده ولی در صورت نیاز دفتری نیز در ایام منتهی به اربعین در مهران دایر خواهیم کرد.

عبود الموسوی از فراهم شدن بستر برای خدمات مناسب به زائران در پایانه مرزی مهران ابراز رضایت کرد و افزود: امیدواریم امسال بدون هیچ مشکل مردم در ایام منتهی به اربعین برای زیارت و شرکت در آیین های ویژه این روز به عراق سفر کنند.

حسین کلانتری معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام در این دیدار از اهتمام جدی و اتخاذ تدابیر ویژه برای رعایت قانون و ممانعت از سفر بدون روادید زائران به عراق در مرز مهران خبر داد.

وی با بیان این که «امیدواریم این نشست موجب رفع مشکلات به ویژه در زمینهٔ تجمیع ویزاهای مانیفستی شود»، اظهار کرد: در روزهایی پیک تردد، صدها و هزاران نفر در پشت گیت ها تجمع می کنند که به منظور جلوگیری از بروز این مشکلات امسال تدابیری اندیشیده شده است.

وی از آمادگی مسئولان استان ایلام برای راه اندازی کنسولگری دائمی عراق در ایلام خبر داد و گفت: ایجاد این کنسولگری موجب تسهیل در تردد زائران و تجار با توجه به انبوه صادرات کالاهای غیرنفتی از مرز مهران در طول سال می شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام با اشاره به برنامه ریزی انجام شده برای استقرار یک نماینده دولت عراق و یک نماینده فرمانداری مهران در این مرز در ایام اربعین تأکید کرد: این افراد در صورت بروز مشکل احتمالی می توانند به نیابت از مسئولان 2 کشور به آن رسیدگی کنند.

منبع : ایسنا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا