سفر گردشگران بین‌المللی به ایران با اجرای برجام افزایش یافت

 پکن – ایرنا – معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرد که با اجرای برجام سفر گردشگران بین المللی به ایران با افزایش قابل توجهی همراه بود و با رشد 2.7 درصدی در مقایسه با مدت زمان پیش از آن مواجه شده است.

به گزارش ایرنا، «مسعود سلطانی فر» این سخنان را در دیدار با «لی جیانجو» وزیر گردشگری جمهوری خلق چین و در حاشیه اجلاس جهانی گردشگری در شهر پکن عنوان کرد.
وی گفت: ساماندهی امور اقامتی و پذیرایی شمار روز افزون گردشگران ورودی بین المللی به ایران نیازمند زیرساختهای مناسب و با کیفیت در زمینه های مختلف است که به سبب تحمیل سالهای تحریم ناعادلانه جامعه جهانی مغفول مانده است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرد: با توجه به افزایش شمار گردشگران ورودی، جمهوری اسلامی ایران ساخت اماکن و هتل های استاندارد در نقاط مختلف کشور را در دستور کار دارد و مایلم به سرمایه گذاران چینی نسبت به سودمند بودن سرمایه گذاری آنها در حوزه آینده دار و امید بخش گردشگری اطمینان کامل داده و مراتب آمادگی سازمان خویش را در ارتباط با ارائه تمامی تسهیلات و توصیه های مربوطه اعلام کنم.
وی خطاب به وزیر گردشگری چین گفت که شرایط برای فعالیت سرمایه گذاران و فعالان حوزه گردشگری کشورش در ایران فراهم است و طرفین می توانند با استفاده از تجارب یکدیگر، فعالیت و روابط خود در این زمینه را گسترش دهند.
سلطانی فرد همچنین روابط بین ایران و چین را بسیار گسترده و عمیق دانست و گفت: این همکاری که در دوران تحریم ها نیز به خوبی برقرار بود در حال حاضر نیز می تواند به مراتب بهتر از قبل هم باشد. بویژه آنکه امروز هم اراده روسای جمهور دو کشور بر این است که این روابط هر چه بیشتر گسترش یافته و عمیق تر شود.
وی ادامه داد: بعد از لغو تحریم ها و اجرای برجام ایران وارد مرحله جدیدی از فعالیت ها بویژه در زمینه اقتصادی شده و با توجه به گشایشی که در عرصه روابط بین الملل شکل گرفته دو کشور می توانند روابط خود را و مستحکم تر نمایند.
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: یکی از مهمترین سیاست های دولت آقای دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران استفاده از همه ظرفیت های اقتصادی کشور به جز نفت است که در این راستا سرمایه گذاری و تمرکز بر روی بخش گردشگری به عنوان یک اولویت مهم در دستور کار قرار گرفته است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به آشنایی «لی جیانجو» با جاذبه های گردشگری ایران گفت: با توجه به آشنایی و اشراف شما به این موضوع تایید می کنید که بحث گردشگری ما دارای یک ظرفیت بسیار خوب، گسترده و بعضا کم نظیری در عرصه های مختلف است.
سلطانی فر اضافه کرد: ما پس از اجرای برجام و لغو تحریم ها به سرعت برنامه های خود را در بخش های مختلف بویژه در بخش گردشگری آغاز کردیم که در اولین بخش تسهیلات صدور ویزای فرودگاهی به اتباع 190 کشور از جمله چین فراهم شده است. در این برنامه اتباع کشورهای خارجی می توانند با حضور در فرودگاههای ما ویزای یک ماهه گردشگری با تمدید دوباره 15 روزه دریافت کنند.
وی گفت: همچنین به سرعت در حال برنامه ریزی برای ساخت هتل های مناسب چهار و پنج ستاره و افزایش سه برابری آن ظرف 10 سال آینده هستیم و این موضوع در کنار گسترش شبکه های حمل و نقل هوایی، زمینی و ریلی و افزایش دفاتر جذب گردشگر در کشورهای هدف، از جمله برنامه های ما برای گسترش فعالیت ها در این زمینه است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت: بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که جاذبه های گردشگری ایران هنوز به طور کامل برای مردم و گردشگران چینی شناخته شده نیست و به همین خاطر تدابیری اندیشیده شده تا گردشگران چینی نیز بتوانند بیشتر به ایران سفر کنند.
«لی جیانجو» وزیر گردشگری جمهوری خلق چین نیز در این دیدار از آمادگی کامل کشورش برای همکاری و سرمایه گذاری در بخش گردشگری کشورمان خبر داد و گفت: به همین منظور تلاش و تدابیر ویژه ای را برای حضور فعال تر شرکت ها و سرمایه گذاران حوزه گردشگری چین به ایران فراهم خواهد کرد.
وی اظهار داشت: چین همچنان آماده است روابط خود با ایران را به مراتب بیشتر از دوران تحریم ها گسترش دهد و وزارت گردشگری جمهوری خلق چین این آمادگی را دارد که در همه زمینه های گردشگری با تهران همکاری داشته باشد.
وزیر گردشگری جمهوری خلق چین یادآور شد: اینکه ایران تصمیم گرفته زمینه های اقتصادی خود را جدای از نفت و گاز ترسیم نماید و به صنعت توریسم و گردشگری بیشتر توجه کند، از تصمیم خردمندانه و اهمیت دادن به توسعه استراتژیک حکایت دارد.
مدیریت توریسم، اجرای پروژه های مشترک گردشگری، برگزاری نشست های تخصصی و سمینارهای مرتبط با صنعت توریسم، همکاری بیشتر در بخش آشنایی با جاذبه های گردشگری دو کشور از دیگر مواردی بود که طرف چینی علاقمندی خود را برای گسترش همکاری در این زمینه با کشورمان اعلام کرد.
گفتنی است، «لی جیانجو» وزیر گردشگری جمهوری خلق چین و «مسعود سلطانی فر» معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشورمان به منظور گسترش همکاریهای دوجانبه در حوزه گردشگری و ایجاد بستر مناسب برای توسعه مناسبات در این بخش، دیروز – پنجشنبه – تفاهم‌نامه همکاری مشترک امضا کردند.
این تفاهم نامه در هفت بند تنظیم شده و شامل بخش هایی چون بازاریابی و تبلیغات، سرمایه گذاری، خدمات و امنیت، امور آموزشی، تبادل دانش و تجربیات گردشگری و همچنین همکاری در پروژه گردشگری جاده ابریشم است.
سلطانی فر همچنین روز گذشته و در حاشیه اجلاس جهانی گردشگری با خانم «مارلنی کونتره راس» وزیر گردشگری ونزوئلا دیدار و گفت وگو کرد.
در این ملاقات که به درخواست وزیر گردشگری ونزوئلا صورت گرفت، طرفین در خصوص همکاریهای دوجانبه در حوزه توریسم و گردشگری گفت‌وگو و راههای گسترش آن را بررسی کردند.
اجلاس جهانی گردشگری برای صلح و توسعه با هدف گسترش این صنعت با همت سازمان جهانی گردشگری و دولت جمهوری خلق چین از روز گذشته در تالار بزرگ خلق این کشور در شهر پکن گشایش یافت.
توسعه فرهنگ گردشگری، توسعه پایدار از طریق جهانگردی و توریسم و تحقق اهداف 17 گانه سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد از اصلی ترین موضوعات این اجلاس بین المللی است.

1

2

3

4

منبع: سیری در ایران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا