سیاست ایران در قبال حجاب گردشگران خارجی

سیاست ایران در برقراری حجاب گردشگران خارجی در مراکز بین‌المللی این کشور چیست؟ آیا افزایش شمار گردشگران در ایران اوضاع امن این کشور را در شرایطی که همه کشورها رو به نا امنی پیش می‌روند، تغییر نمی‌دهد؟ تفاوت ایران برای گردشگران چیست؟

این‌ها بخشی از پرسش‌های خبرنگاران آلمانی است که در سفری به ایران، قصد دارند واقعیت‌های موجود را به تصویر بکشند.

به گزارش ایسنا، مسعود سلطانی‌فر، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مصاحبه‌ای که با جمعی از خبرنگاران رسانه‌های آلمانی داشت به این ابهامات در کنار پرسش‌هایی مربوط به برنامه‌های ایران برای گسترش زیر ساخت‌های گردشگری، ویزا و تدابیر و تسهیلاتی که در دوران پساتحریم برای گردشگران پیش‌بینی شده است، پاسخ داد.

خبرنگار روزنامه آلمانی “فرانکفورتر سایتونگ”: نظر جنابعالی در مورد بهبود کیفیت زیر ساخت‌ها چیست، این زیر ساخت‌ها در چه زمینه‌هایی هستند، در زمینه هتل رستوران یا سایر زمینه‌ها به چه صورت است و به چه نحو قرار است بهبود پیدا کند؟ نظرتان و رویکردتان در مورد سرمایه‌گذاری به چه صورت است و از سرمایه‌گذار خارجی چه می‌خواهید؟ چه نیازها و انتظاراتی دارید و اینکه شرایط شما برای سرمایه‌گذاری چیست؟

«واقعیت این است که گردشگری در ایران به دلیل سیاست‌ها و رویکردهایی که دولت آقای روحانی دارد، یعنی گسترش تعامل با همه کشورهای دنیا و استفاده کردن از همه ظرفیت‌های فرهنگی و اقتصادی داخلی در یک شرایط ویژه‌ای قرار گرفته است. ما بعد از چند سال تحریم‌های ظالمانه و ناعادلانه و غیر قانونی توانستیم با 1+5 به تفاهم برسیم. برجام اجرایی شده و دوره پساتحریم آغاز شده است. ما فکر می‌کنیم در این دوره برای تقویت صنعت گردشگری و توسعه زیرساخت‌ها باید از تمام ظرفیت‌ها و توان اجرایی کشور استفاده کنیم.

برنامه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری همزمان در حال پیگیری است. گسترش تسهیل صدور ویزا، فعال کردن ویزای الکترونیک و مذاکره برای لغو روادید با کشورهای مختلف، گسترش شبکه‌های حمل و نقل و بویژه حمل و نقل هوایی و سیستم حمل و نقل زمینی و ریلی، توسعه هتل‌ها و همچنین برنامه‌هایی که در زمینه آموزش نیروی انسانی در بخش گردشگری نیازمند آن هستیم با جدیت در حال پیگیری است، همچنین کارهایی را باید در زمینه معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران برای جلب بیشتر گردشگر در کشورهای هدف گردشگری داشته باشیم که این برنامه هم با احداث دفاتر اطلاع‌رسانی گردشگری در کشورهای خارجی آغاز شده است.»

خبرنگار خبرگزاری “دی‌ولت”: در سال 2015 شمار گردشگران ورودی به ایران خیلی افزایش پیدا کرد، سوال این است انتظار و پیش‌بینی شما از گردشگران در سال 2016 چه میزان است و فکر می‌کنید گردشگران چرا باید به ایران بیایند و ایران را به عنوان هدف گردشگری خودشان انتخاب کنند، وجه تمایز و تفاوت ایران برای گردشگران چه چیزی می‌تواند باشد؟

«در سال 2015 ما حدود 5 میلیون و 200 هزار نفر گردشگر ورودی داشتیم. برنامه‌ریزی ما این است که در یک برنامه 10 ساله تا افق سال 2025 میلادی باید تعداد گردشگران‌مان را با استفاده از ظرفیت‌هایی که داریم به حدود 20 میلیون نفر برسانیم، چرا که محدودیت‌هایی در اثر فشارها و تحریم‌ها به کشور وارد شده بود که برطرف شده است. اعتقاد داریم در عرض 10 سال طی دو برنامه 5 ساله می‌توانیم از 2.5 میلیون گردشگر به 20 میلیون گردشگر دست پیدا کنیم.

این‌که چرا گردشگران باید به ایران بیایند دلایل قابل توجهی دارد، ما در هر چهار زمینه گردشگری رایج دنیا، یعنی گردشگری فرهنگی – تاریخی، سلامت، مذهبی- زیارتی و طبیعی، دارای ظرفیت‌های بسیار قابل توجهی هستیم که این جاذبه‌ها مورد توجه گردشگران مختلف قرار می‌گیرد. پس گردشگران به دلیل سابقه و تاریخ هویت تمدنی بیش از 10 هزار ساله‌ی ایران، این کشور را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند، چرا که در کشور ما صدها هزار مکان، بنا، سایت و محوطه تاریخی وجود دارد که ما تا کنون 32 هزار بنا را ثبت ملی کرده‌ایم و 19 بنای دیگر در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

از نظر طبیعی ایران دارای تنوع اقلیمی ویژه‌ای است، یعنی چنان تنوع آب و هوایی وجود دارد که در هر موقع از سال می‌توانید در نقطه‌ای اسکی کنید و در منطقه‌ای دیگر، همان زمان درون آب شنا کنید. ضمن این‌که استان‌های شمالی کشور ما برای گردشگران مسلمان و عرب، پر از جاذبه است و مناطق کویری نیز برای گردشگران اروپایی جذابیت ویژه‌ای دارد. ایران مناطق کوهستانی بسیار زیبا و سر سبز دارد. در بخش گردشگری مذهبی زیارتی نیز مفتخریم که میزبان امام هشتم شیعیان باشیم. این مقصد سالیانه حدود 27 میلیون گردشگر دارد که حدود 24 میلیون آن‌ها، مسلمانان ایران هستند و 3 میلیون نفر ان‌ها مسلمانان غیر ایرانی، همچنین خواهر ایشان حضرت فاطمه معصومه (س) در قم و تعداد بسیار زیادی بقاع متبرکه که قابل توجه مسلمانان هستند در کشور ما وجود دارد.

در بخش گردشگری سلامت نیز خدمات درمانی بسیار خوب با هزینه‌های مناسبی به گردشگران سلامت ارائه می‌دهیم، هزینه درمان در ایران در بسیاری از موارد حدود یک سوم تا یک پنجم هزینه همان درمان در کشورهای اروپایی است. تمام این موارد انگیزه‌ی سفر گردشگران کشورهای عربی همسایه ایران بویژه مسلمان‌ها به کشور ما شده است.»

خبرنگار شبکه “آر ان دی”: با توجه به محدودیت پوششی که برای بانوان بویژه بانوان غربی از لحاظ رعایت کردن پوشش وجود دارد و این پوشش برای آن‌ها سخت است، آیا در آینده این امکان وجود دارد دارد آن‌ها در محیط‌های بین‌المللی مثل هتل‌ها مجبور نباشند این پوشش را رعایت کنند؟

«همه کشورها قوانین و مقررات خودشان را در خصوص رعایت کردن آداب و سنن ملی و مذهبی و فرهنگی خودشان دارند و معمولا گردشگرانی که از خارج به این کشورها سفر می‌کنند مقید هستند این ضوابط را رعایت کنند. در کشور ما هم شرایطی برای حجاب بانوان وجود دارد، ولی ما تا کنون ندیدیم و نشنیدیم که بانوان سایر کشورها به دلیل رعایت حجاب یا ملاحظات فرهنگی از سفر به ایران منصرف شوند، بلکه با روی باز شرایط ایران را پذیرفته‌اند و مشکلی از این بابت وجود نداشته است. جاذبه‌های ایران به قدری زیاد، متنوع، قابل بحث و تحسین برانگیز است که هر گردشگری برای این‌که از این جاذبه‌ها بازدید داشته باشد و استفاده کند رعایت یکسری از نکات را هم در برنامه کاری و سفر خودش قرار می‌دهد.»

خبرنگار روزنامه “سایتونگ”: ایران به عنوان یک مقصد امن گردشگری در دنیا شناخته شده است، در زمانی که همه کشورها به سمت ناامنی می‌روند می‌بینیم که امنیت کامل در ایران وجود دارد، فکر می‌کنید تغییر تعداد گردشگران باعث تغییر این وضعیت خواهد شد؟

«در شرایطی که نا امنی، جنگ، کشتار و شرارت تمام منطقه را فراگرفته است، خوشبختانه امنیت در ایران برقرار است و این به لطف همه تلاش‌هایی است که دست‌اندرکاران بخش امنیت در ایران انجام می‌دهند، ایران امروز یک مقصد امن برای گردشگران است و این امنیت در حدی است که گردشگران اروپایی، امریکایی استرالیایی و … با قطار گردشگری برای گردش به ایران می‌آیند، این یعنی امنیت ایران را آنقدر پذیرفته‌اند که از مرزهای شمال غربی از ترکیه وارد ایران می‌شوند به یزد و اصفهان و شیراز می‌روند و با هواپیما بر می‌گردند و گروه دیگری با هواپیما می‌آیند و با قطار بر می‌گردند.

خوشبختانه در تمام نقاط ایران این امنیت وجود دارد، این در حالی است که امنیت مهمترین زیر ساخت و لازمه گردشگری است.

در هر کشوری هر چقدر جاذبه وجود داشته باشد، اگر امنیت نباشد گردشگری صدمه می‌بیند، اتفاقی که امروز متاسفانه در کشور ترکیه افتاده است. ترکیه در حوزه صنعت گردشگری کشور موفقی بود، اما امروز ناامنی، انفجار و تروریست باعث شده گردشگران این کشور با کاهش مواجه شود. برنامه‌ی ما این است که وضعیت امنیت گردشگران را روز به روز ارتقاء دهیم و این تفکر را نداریم که با افزایش گردشگر، وضع امنیت ما با مشکل روبرو شود.»

خبرنگار خبرگزاری “شوبیچه سایتونگ”: آیا شما قصد دارید امکان گردشگری را در روستاها به شکلی ارتقاء دهید تا بتوانند به سهم خودشان صنعت گردشگری را بهبود ببخشند؟

«بوم‌گردی که زیر مجموعه‌ی گردشگری طبیعت است، در سال‌های گذشته به شدت در کشور ما رشد پیدا کرده است. ما جاذبه‌های فراوانی در مناطق روستایی داریم همچنین جاذبه‌های فرهنگی، جاذبه‌های طبیعی و بسیاری دیگر از مواردی که مورد علاقه گردشگران است. اروپاییان زیادی هستند که دوست دارند بیایند و در مناطق روستایی ما با جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی روستاهای ایران آشنا شوند و دور شدن از زندگی ماشینی را ولو برای دو یا سه روز هم که شده تجربه کنند.

در کشور ما امروز 232 مرکز رسمی بوم‌گردی ثبت شده، یعنی 232 مرکز اقامتی روستایی داریم که فعال شده و ثبت شده است. همچنین بیش از 100 مکان هم در حال ثبت شدن است که می‌تواند باعث رونق اشتغال و کسب و کارهای کوچک شود. در واقع یکی از مزایای بسیار مثبت گردشگری اشتغالزایی سریع و زودبازده آن است.»

شما گفتید که ایران جاذبه‌های گردشگری فراوانی برای بازدید دارد پیشنهاد شخص شما در این مورد کجاست؟

«این انتخاب کاملا بستگی به علایق شخصی خود فرد دارد. من نمی‌توانم به تمام مردم دنیا بگویم بیایند پرسپولیس و یا میدان نقش جهان را ببینند، چراکه این انتخاب با توجه به علاقه‌ها و سلیقه‌های مختلف فرق می‌کند، اما می‌توانم بگویم که ایران برای هر نوع سلیقه و علاقه‌ای جاذبه گردشگری دارد.»

منبع: سیری در ایران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا