تلاش گوگل برای افزایش سهم خود از بازار جهانی گردشگری

خبرگزاری میراث فرهنگی – بین الملل – برای سالها گوگل موتور جستجو برای شناسایی و یافتن مقصدهای گردشگری بوده است اما گوگل اکنون در گامی دیگر نشان داد که تلاش دارد سهم خود را از بازار سفر و گردشگری افزایش دهد.
این ابزار تازه که به سادگی از طریق موبایل ها در دستر س کاربران است به آنان امکان می دهد که هر کشور یا قاره ای و منطقه ای را که قصد سفر به آن دارند بهتر بشناسند و حتی وضعیت پرواز و حتی در باره قیمت هتل های هر مقصد نیز اطلاعات لازم را بدست آورند.
هدف گوگل آن است که هرگونه نیاز به جستجو میان سایت ها را برای دستیابی به قیمت های رقابتی از بین ببرد.

گوگل اخیرا سرویس جدیدی با نام Destination را معرفی کرده است که به وسیله‌ی آن می‌توانید سفر خود به محل‌های مختلف را برنامه‌ریزی کرده و تصمیم بگیرید که به چه محل‌هایی و چه زمانی سفر کنید.
گوگل تلاش می‌کند که دردسر برنامه‌ریزی سفر را به حداقل برساند. برای رسیدن به این هدف، امروز گوگل از امکانات جدید به نام Destinations on Google (مقاصد در گوگل) پرده‌برداری کرد که برای کمک در تصمیم‌گیری انتخاب مقصد و زمان سفر، رزرو بلیط و هتل و فعالیت‌های مرتبط با مقصد طراحی شده است.
آندریا گاویریا از آژانس ایبزا سامر ویلاز می گوید این اولین بار نیست که کسانی درصدد انحصاری کردن بازار رزرو مقصدها و خدمات مسافرتی و گردشگری بر آمده اند. کمپانی های متوسط همانند شرکت ما اغلب در تهدید  این غول های جهانی همانند گوگل هستند. ما هم ناگزیریم که در برخورد با این واقعیت یعنی نقش موثر آن ها در بازار آنلاین صنایع مسافرتی کنار بیاییم. قدرت ما تمرکز بر تخصصمان، بر مقصدها و مراکز محلی است که این قبیل کمپانی های غول آسای بین المللی دسترسی به آن ندارند زیرا محل کار و فعالیت این شرکت ها از مکان هایی که قصد فروش در آن جا دارند، بسیار دور است. »
دیگر آژانس های مسافرتی و شرکت های گردشگری نیز معتقدند که گوگل با وجود همه امکاناتش هنوز فاقد آن چیزی است که تنها آژانس ها می توانند تهیه کنند: خدمات مشتریان!
اوریل برون میلر از متخصصان صنایع مسافرتی در شرکت مشاورتی برومیل در گفتگو با نیوپورت نیوز در ایالت  ویرجینیا می گوید :«گوگل و شرکت های بزرگ غول آسا به طور کلی همانند اوربیتز و پرایس لاین نمی توانند در حجمی که واقعا مطلوبشان هست دست به عملیات بزنند مگر این که از قبل برخی چیزها را برای ارایه خدمات خوب به مشتریان قربانی کنند. »
او می افزاید که این زیانی به مشتریان است که شما تنها یک گزینه برای یک نوع کالا یا خدمات خاص به آن ها پیشنهاد کنید. درحالی که تنوع در بازار می تواند یک بازار منصفانه و رقابتی را تضمین کند.
آلن روزنبام صاحب و متخصص در شرکت CruiseOne در جورجیا می گوید :«من مشکل خاصی در مورد این ابزار جدید گوگل نمی بینم اگر گوگل  وارد بازار فروش سفر شده بی تردید به معنی آن است که گوگل سهمی از بازار سفر را از دیگر آژانس های آنلاین مسافرتی از آن خود کرده است اما این تاثیری بر آژانس های مسافرتی غیر انلاین ندارد زیرا بازار کالا و خدمات ما کاملا متفاوت است. »
او می افزاید:«آنان که از رزرو آنلاین راضی هستند دردرجه اول به دنبال قیمت خرید هستند و درعین حال خواستار حداقل مداخله انسان در معاملات خود هستند . اما این دسته از مسافران مشتریان ما نیستند . آژانس های مسافرتی می توانند همچنان خدمات خود را با قیمت های پایین تر عرضه کنند اما ما قادر به ارایه مشاوره هم هستیم که مستلزم برقراری روابط شخصی و انسانی با مشتریان است و این خود عامل مهمی در جلب اعتماد است. این تقریبا تفاوت مهم آژانس های آنلاین با آژانس های مسافرتی عادی است که در صنایع کاملا متفاوتی خدمات خود را عرضه می کنند.»
ارنستو روبن از شرکت مسافرتی House of Travel می افزاید علاوه براین مسافران باید این نکته را درک کنند که آژانس های مسافرتی می توانند نقش مهمی در کاهش هزینه ها داشته باشند زیرا ما نیز همانند خودشان به نرخ های آنلاین بازار دسترسی داریم علاوه براین که به نرخ های دیگری که تنها برای ما قابل دسترسی است. مواردی چون لغو پروازها یا مشکلا ت آب وهوا و مانند آن که من تصور نمی کنم گوگل بتواند این قبیل اطلاعات را برای مشتریان خود تامین کند. ارایه اطلاعات به موقع و نیز ارایه آخرین اطلاعات روز درباره مقصد و نیز اطلاعات عملی و به روز سفر به ویژه در شرایطی که گرایش به سفر به مقصدهای نو و ناشناخته رو به افزایش است نیازمند به دسترسی به متخصصان آگاه محلی و نیز اطلاعات عملی مسافرتی است که از عهده گوگل ساخته نیست.
وی در پایان یادآور شد که تنها زمان می تواند نشان دهد که گوگل مقصد تا چه حد می تواند بازار سفر را تحت تاثیر قرار دهده و به مشتریان تا چه حد برای رزو تعطیلات خود به آن اعتماد خواهند کرد.
Destinations on Google بلکه یک قابلیت برای ابزار جستجوی گوگل است که هنگام جستجو برای گزینه‌ها و توصیه‌های سفر، به آن برمی‌خورید. اگر عبارت «European Vacations» (سفرهای اروپایی) را جستجو کنید، با جدولی از شهرهای بزرگ، هزینه‌های سفر به آنها و بهترین زمان سفر به آنجا روبه‌رو خواهید شد. اگر سفر به شهر یا کشور خاصی را جستجو کنید، گزینه‌ی اجرا شدن برنامه‌ی راهنمای سفر جدید گوگل را خواهید دید. صرف‌نظر از نحوه‌ی ورود شما به این سیستم، این جستجوها شما را به ویژگی جدید Destinations گوگل خواهد برد که در آن می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره‌ی مقصد و هزینه‌های سفر و اقامت آنجا به دست آورید.
هنگام معرفی، این سیستم برنامه‌ی سفر به 201 شهر را دارد (که اکثرا بیش از یک برنامه برای یک مقصد است). به عنوان مثال، لندن برنامه‌های سه روزه برای سفر سه روزه و یک برنامه برای بازدید از جاذبه‌های ادبی دارد. اگر هنوز کاملا تصمیم نگرفته‌اید که در کدام شهرها توقف کنید، صفحه‌ی Destination هر کشور، چندین برنامه‌ی سفر ارائه می‌دهد که فرصت خوبی برای تصمیم گیری کسانی است که نسبت به جذابیت های گردشگری در مقصدهای مختلف آگاهی ندارند.
صفحه‌ی Destinations، گوگل همچنین به شما امکان رزرو بلیط و هتل را می‌دهد. این امکان تفاوت چندانی با جستجوی هتل و پرواز گوگل ندارد. زیرا همچنان باید هتل و پرواز را به صورت جداگانه و از طریق وبسایت یک شرکت رزور کنید .

پیش از این نیز ـ‌همکاری گوگل با هتل‌های زنجیره ای سبب نگرانی فعالان صنایع مسافرتی از احتمال تلاش این غول جستجوگر برای افزایش هزینه تبلیغات شده بود.

گوگل از دو سال پیش دارای نرم افزار ویژه ITA است که تامین کننده اطلاعات سفر، قیمت هتل‌ها و برنامه‌های تبلیغاتی است که درعین حال مسیری نیز برای هدایت مشتریان به وب سایت‎های ویژه هتل‌ها برای رزرو است.

در دو سال گذشته هتل‌ها با اجرای یک برنامه آموزشی برای محصولات گوگل موافقت کردند و گوگل طی قراردادی مجوز راه‌اندازی برنامه ای به نام اتاق 77 را بدست آورد که به مشتریان و کاربران امکان می دهد قیمت هتل ها و نیز رزرو اتاق‌ها را با هم مقایسه کنند.

بیشتر تحلیل گران گوگل را دست کم درآینده نزدیک تهدیدی برای آژانس‌های مسافرتی آنلاین تلقی نمی کنند اما چنین توافقی سبب نگرانی‌ها از نتیجه نهایی این گام های گوگل درمیان این آژانس‌داران دامن زده است.

“هنری هارتولدت”یک تحلیل‌گر فعال در گروه مطالعاتی آتمسفر گفت:«گوگل تمایلی به کار در زمینه پردازش اطلاعات مربوط به ثبت نام شرکت‌های مسافرتی و هتل‌ها ندارد زیرا سود حاشیه حاصل از تبلیغات و بازاریابی از طریق موتورسرچ برای شرکت گوگل به مراتب بهتر است و درکل کسب و کاری ساده و عاری از پیچیدگی است.»

با این همه وی یادآور شد که گوگل درنهایت به دلیل قابلیت‌های جستجو که آن را قادر به گردآوری اطلاعات درزمینه علایق مشتریان و عادت‌ها و تمایلاتشان می‌کند، می‌تواند یک تهدید باشد و درنهایت این قابلیت اطلاعاتی می‌تواند گوگل را مبدل به یک شریک تجاری کند که به مراتب از یک آژانس مسافرتی آنلاین یا بازاریاب محلی درمقصدهای گردشگری و یا شرکت های هواپیمایی ، شرکت‌های کروز و دیگر فروشندگان کالاهای مسافرتی، متقاعد کننده تر است.

وی افزود که شرکت‌های مسافرتی عمیقا نگران قدرت بالقوه گوگل دراین صنعت هستند.

ازدیگر سو” اکسپدیا” به عنوان بزرگترین آژانس مسافرتی آنلاین، گوگل را یک شریک تجاری باارزش خواند که تا کنون نقش موثری در تقویت و اجرای کسب و کار آن ها داشته است.

او گفت:«صنعت سفر اکنون یک از حوزه‌هایی است که گوگل ممکن است بخواهد بیشتر درآن درگیر شود و اگر چنین کند بی تردید دچار شگفتی خواهند شد وقتی که فضای کاری که ما درآن فعالیت داریم از نزدیک ببینند که چقدر دشوار است. زیرا ما صرفا صفحات پراکنده اکسل نیستیم بلکه ما درخدمت مشتریان و مراقبان اعتماد آن‌ها و نیز تامین کننده هتل برای مردم هستیم با 135 دفتر در سراسر جهان که اجرای این کارها مستلزم کاری واقعا دشوار روزانه است برای حفظ و نگهداری از ویژگی خاص محصولات دراین صنعت است.»

به نقل از: خبرگزاری میراث فرهنگی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا