مشارکت ۸۰ درصدی بازاریان در مرمت بازار تبریز

خبرگزاری میراث فرهنگی – میراث فرهنگی –  مشارکت و همکاری مردم، نهادهای شهری و دستگاه‌های اجرایی درحالی یکی از مهمترین عوامل حفاظت از میراث فرهنگی به شمار می رود که مدیر پایگاه بازار جهانی تبریز مشارکت بازاریان را در حفظ این مجموعه جهانی بسیار تاثیرگذار عنوان کرد.

«حسین اسماعیلی سنگری» با بیان اینکه در شرایط فعلی بزرگترین ضعف پایگاه‌های میراث جهانی از جمله پایگاه میراث جهانی بازار تبریز کمبود بودجه و اعتبارات است گفت: از همین رو مشارکت دستگاه‌های شهری و همکاری مردم می تواند نقش به سزایی در حفاظت از مجموعه‌های جهانی و ملی داشته باشد.

به گفته وی درحال حاضر مهمترین فعالیتهایی که توسط پایگاه میراث جهانی بازار تبریز انجام می گیرد اقدامات پژوهشی مستمر است.

مدیر پایگاه میراث جهانی بازار تبریز افزود: مستندنگاری و مجموعه شناسی فضاهای مختلف بازار جهانی تبریز و همچنین استحکام بخشی و مقاوم سازی بخش های مختلف بازار از جمله اقدامات پژوهشی است که توسط کارشناسان به طور مستمر انجام می شود.

اسماعیلی سنگری همچنین به فعالیتهای اجرایی و مرمتی بازاریان اشاره می کند و می گوید: از آنجایی که بودجه میراث فرهنگی و پایگاه‌ها اندک است با تعاملی که میان پایگاه و بازاریان انجام شده 80 درصد فعالیت های مرمتی با نظارت پایگاه میراث جهانی بازار تبریز توسط بازاریان صورت گرفته است.

او تاکید کرد: بخشی از فضاهای عمومی که مرمت نشده‌اند و نیاز به مرمت اضطراری دارند از اولویت های کنونی پایگاه بازار جهانی تبریز به شمار می رود که هم اکنون در حال انجام است.

اسماعیلی سنگری اما نظارت دقیق کارشناسان را عامل کاهش تخلفات و ساخت و ساز در بازار دانست و افزود: درحال حاضر به دلیل نظارت دقیق کارشناسان تخلف و دخل و تصرف در بازار تاریخی تبریز به ندرت اتفاق می افتد چنانچه از 10 سال گذشته تاکنون حتی یک مورد تخلف در زمینه تراش دیوار و وسعت مغازه در بازار جهانی تبریز اتفاق نیفتاده است.

بازار تبریز از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازارهای سرپوشیده در سطح ایران و قاره آسیا به‌شمار می‌رود. این بازار بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان است که در مردادماه سال 1389 خورشیدی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

به نقل از: خبرگزاری میراث فرهنگی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا