موزه آذربایجان تبریز

یکی از موزه های مهم ایران و دومین موزه باستان شناسی کشور موزه آذربایجان تبریزاست. این موزه که در سه طبقه با تالارهای مختلف ساخته شده است با نقشه ی تنظیمی باستان شناسی فرانسوی به نام آندره گدار و با الهام از سبک معماری محلی آذربایجان ایران تهیه و به ترسیم اسماعیل دیباج احداث شده است.

تاریخ ایجاد اولین موزه در تبریز به سال 1306 و 1307 شمسی باز میگردد که در آن سال نمایشگاه های زیادی در تبریز برگزار شد و در نهایت تلاش های برخی از فرهنگ دوستان در تبریز نتیجه داد و در سال 1337 موزه ی آذربایجان بنا نهاده شد و در سال 1341 موزه آذربایجان تبریز در محل فعلی خود احداث شد و مهرماه همان سال افتتاح شد.

در حال حاظر گنجینه ی تاریخی موزه آذربایجان تبریزشامل 12000 مورد می باشد که 2300 مورد از آنها به ثبت رسیده است. قدیمی ترین و تاریخی ترین اشیا را در این موزه می توان در طبقه ی  همکف مشاهده کرد که سفالینه های تپه اسماعیل آباد با قدمت 7000 از قدیمی ترین این آثار محسوب میشود.

در طبقه زیرزمین این موزه مجسمه های باارزشی از ساخته های مجسمه ساز معروف تبریزی یعنی احد حسینی وجود دارد که هرکدام با فلسفه و دید عمیق نسبت به سرگذشت و اخلاق انسان در طول گذشته و به خصوص  در سده بیستم آثار و هنر برجسته ای را در این مکان بوجوده آورده است. در طبقه ی اول نیز اقدام به نمایش قدیمی ترین سکه های ضرب شده در ایران از دوره ی هخامنشیان تا حکومت قاجار صورت گرفته است که علاوه بر درآن طبقه از اشیا به جا مانده از تمدن های باستانی  ایران وجود دارد که جلوه ی خاصی به آن موزه بخشیده است.

هر ساله گردشگران زیادی به دلیل اهمیت باستان شناسی فوق العاده ی این موزه از اینجا بازدید میکنند. 

ارسال نظر

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. همه فیلدها لازم هستند.