پایش و رسیدگی به درختان باغ فین در اولویت کارشناسان قرار گرفت

باغ فین کاشان از جمله باغ های جهانی و میراث جهانی ایران که حمام فین در آن قراردارد دارای 579 اصله درخت سرو و 11 اصله درخت چنار است.
با این وجود اغلب درختان این باغ که بین 100 تا 470 سال سن دارند، طی پانزده سال گذشته به دلیل کوتاهی و اشتباهاتی که در نگهداری آنان صورت گرفته دچار خشکی و بیماری شده اند.
«محمد حسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی کشور با تاکید به اینکه درخصوص حفاظت از درختان فین با چالش بزرگی مواجه هستیم و لازم است که هر چه سریعتر اقدامات مربوط به حفاظت از این درختان در دستور کار قرار بگیرد گفت: باغ فین یکی از باغهای جهانی کشور محسوب می شود که در دوره‌های گذشته بویژه ده سال اختر به دلیل اشتباهات که در نحوه حفاظت از این درختان صورت گرفت، با آسیب های جدی مواجه شده اند به طوری که تعدادی از این درختان خشک و تعدادی دیگر قطع شدند.
او گفت: در نشست هم اندیشی که با متخصصان باغات کشور انجام شد و همچنین با همکاری موسسه تحقیقات و منابع جهاد کشاورزی در مجموعه باغ فین تعداد زیادی نهال کاشته شد.
آنطور که معاون میراث فرهنگی کشور اعلام کرد: با اینکه تعداد زیادی نهال جایگزین درختان خشک و قطع شده است اما اقدامات پژوهشی و اجرایی در رابطه با این درختان باید به طور مستمر انجام بگیرد. از همین رو با مسئولان استان اصفهان و کاشان و تعدادی از متخصصان طبیعی و جهاد کشاورزی جلسه ای برگزار کردیم تا یک کارگروه مشترک در کارگاه باغات شکل بگیرد.
این درحالی است که به گفته طالبیان، تفاهم نامه ای نیز با موسسه منابع و تحقیقات جهادکشاورزی منعقد شده است تا طبق این تفاهم نامه همزمان با فعالیت های اجرایی پایش و رسیدگی به درختان خشک شده انجام شود. همچنین دستورالعملی برای حفاظت از باغات تدوین شده که پس از تصویب در شورای فنی سازمان میراث فرهنگی به باغات ملی و جهانی ابلاغ می شود.
معاون میراث فرهنگی کشور همچنین تاکید کرد: با توجه به مشکلاتی که در اثر کهولت سن برای برخی از درختان باغ فین بوجود آمده دستورالعملی تدوین شده است تا با اعتبار ویژه ای که برای این درختان در نظر گرفته شده بحث حفاظت از آنها با جدیت دنبال شود.
طالبیان تاکید کرد که برای حفاظت و نگهداری باغات لازم است که از تجربیات باغبانان سنتی بهره گرفته شود.

به نقل از: خبرگزاری میراث فرهنگی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا