پیرانشهر دارای سابقه استقرار از عصر آهن است

بهروز خان محمدی سرپرست هیات کاوش تپه لاوین با اعلام این مطلب گفت: در برنامه کاوش به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه لاوین پیرانشهر تعداد 21 گمانه به ابعاد 1در1متر در اضلاع چهارگانه تپه تاریخی لاوین باز شد و عملیات میدانی کارگاه با نصب تابلوی تعیین ضوابط عرصه و حرایم در روی محوطه و میله گذاری و پرکردن گمانه ها خاتمه یافت.
خان محمدی افزود: ازجمله مهمترین نتایج مقدماتی این برنامه و براساس پیش بینی قبلی مشخص شد ،گسترش عرصه اصلی تپه لاوین به سمت شرقی آن بوده و در ادوار قبلی به وسیله کشاورزان محلی تسطیح و به عنوان زمین زراعی مورد استفاده قرار گرفته و برخلاف نظریات قبلی وجود جاده آسفالته پیرانشهر- لاوین که قبلا در ضلع غربی محوطه ساخت شده بود آسیبی به عرصه آن وارد نکرده است.
وی با اشاره به فعالیت درون پایگاهی شامل تنظیم گزارشهای روزانه، مستند نگاری اشیا و آثار به دست امده، شستشو، بررسی، تفکیک و پشت نویسی بیش از 2000قطعه سفال گفت: عکاسی نقشه برداری محوطه و حرایم آن نیز بخشی از فعالیت های انجام شده است.
این باستان شناس تصریح کرد: محوطه تاریخی لاوین پیرانشهر یکی از آثار تاریخی و مهم شمالغرب کشور است که در حاشیه رودخانه زاب قرار گرفته و نشان دهنده وجود استقرار تاریخی از هزاره پنجم قبل از میلاد، دوران مفرغ و عصر آهن است.
وی گفت: در این محوطه آخرین بار استقراری از دوران اسلامی و در زمان زمامداری ایلخانان مغول شکل گرفته و به تدریج متروک شده است.
خان محمدی اهمیت کاوش و تعین حریم این محوطه را قرار گیری در دالان تاریخی شمال غرب و شمال بین النهرین دانست و گفت : ادامه مطالعه و کاوش مدت دار این محوطه در سالهای آتی می تواند به روشن شدن وضعیت معیشت، اقتصاد و روابط فرهنگی شمال غرب ایران و مناطق همجوار به ویژه بین النهرین کمک قابل توجهی کند.
مجوز کاوش برای تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه لاوین پیرانشهر توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

به نقل از: خبرگزاری میراث فرهنگی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا