چشمه دیگ رستم طبس در فهرست میراث طبیعی ملی قرار گرفت

مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی با اعلام این خبر گفت: این چشمه که آب آن از نوع گوگردی است یکی از چشمه‌های معدنی مشهور در شمال استان کرمان و جنوب خراسان است که به دیگ رستم شهرت دارد.

فرهاد نظری درخصوص دمای آب این چشمه افزود: حرارت این چشمه در محل جوشش آن بسیار بالاست. اما پس از طی حدود 200 متر که گرمای خود را از دست می دهد به داخل استخری هدایت می شود که می توان در آن شنا کرد. از این چشمه به دلیل حرارت و املاح موجود در آن برای رفع دردهای رماتیسمی و آب درمانی استفاده می شود.

وی با اشاره به اینکه در نزدیکی این چشمه و در داخل کویر سطحی وسیع پوشیده از سنگ های آتشفشانی از نوع بازالت است که در سفرنامه‌های جهانگردان نیز به آن اشاره شده است گفت: در این منطقه آتشفشانی دیده نمی شود و این سنگها به دلیل جابجایی گسل نایبند در اواخر دوران دوم زمین شناسی به بیرون پرتاب و در سطح وسیعی از زمین پراکنده شده است.

نظری در خصوص وجه تسمیه این چشمه به نام دیگ رستم گفت: نامگذاری این چشمه به دلیل صدای قل قل آبی است که در حفره‌های لابلای سنگ های اتشفشانی و از زیر صخره‌های سنگی به گوش می رسد و انسان را به یاد دیگ جوش آب می اندازد. آز آنجا که در باور بیشتر مردم ایران چیزهای عجیب که نمی توانستند دلیلی برای آن پیدا کنند نام های اسطوره ای همچون سلیمان، جمشید، رستم و … به خود می گرفت این چشمه نیز در نزد مردم محلی به نام دیگ رستم نامیده شده است.

این چشمه با امکاناتی همچون رستوران، سرویس های بهداشتی و آلاچیق روزانه پذیرای گردشگرانی است که با هدف استفاده از این چشمه به این منطقه سفر و یا از این مسیر عبور می کنند.

به نقل از: خبرگزاری میراث فرهنگی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا