کشف دو لایه باستانی پارینه سنگی میانی و نوین در کرمانشاه

کاوش نجات بخشی مجموعه غار و پناهگاه صخره‌ای یوان استان کرمانشاه در چارچوب طرح مطالعاتی پیش از تاریخ با عنوان ردیابی دوره انتقالی پارینه سنگی میانی به پارینه سنگی نوین در منطقه مرکزی زاگرس غربی انجام شد.
سامان حیدری گوران سرپرست هیات کاوش گفت: مجموعه غار و پناهگاه صخره‌ای یوان در فاصله 35 کیلومتری شمال غرب شهر کرمانشاه در مسیر شهرستان کامیاران و در درون دره رازآور و حاشیه سمت راست از روستای یوان قرار دارد.
این عضو بنیاد مطالعات فرگشت انسانی لِورهیولمِ دانشگاه کمبریج و بنیاد پژوهش های پارینه سنگی دیار مهرافزود: از مهمترین ویژگیهای زمین ریخت شناسی در اطراف این مکان باستانی دالان طبیعی رازآور است که دشت کامیاران را به دشت کرمانشاه متصل می کند.
حیدری گوران با اشاره به اینکه مجموعه غار و پناهگاه صخره‌ای یوان که یکی از بزرگترین پناهگاه‌های صخره‌ای در بررسی های انجام یافته در شهرستان کرمانشاه محسوب می شود ،گفت: این مجموعه حاوی رسوبات عمیق باستانی است.،طول دهانه پناهگاه به بیش از 50 متر، ارتفاع آن نیز بیش از 40 متر است و یک تالاب طبیعی نیز در فاصله 80 متری این مکان قرار گرفته است که در جذب جوامع انسانی به این مکان بسیار موثر بوده است.
این باستان شناس افزود: در جریان طرح پژوهشی مستند سازی غارها و پناهگاه‌های صخره‌ای شهرستان کرمانشاه در سال 1389 مشخص شد که برای ساخت خط کابل نوری بخش هایی از کف پناهگاه صخره‌ای تخریب شده است .
وی گفت: علاوه بر این، طرح تعریض جاده بین استانی کرمانشاه به سنندج از میان نهشته های مجموعه غار و پناهگاه صخره‌ای یوان عبور خواهد کرد. از این روی درخواستی برای انجام کاوش در این پناهگاه به پژوهشکده باستان شناسی کشور و متعاقباَ سازمان میراث فرهنگی استان کرمانشاه در ابتدای سال 1394 ارایه شد.
حیدری گوران افزود: پس از موافقت پژوهشکده باستان شناسی با این طرح پژوهشی کاوش در این مکان آغاز و با انجام گمانه ای با مساحت 7 متر مربع و عمق متوسط 2 متر در این مکان، دو لایه باستانی مربوط به دوران پارینه سنگی میانی و نوین کشف شد.
وی تصریح کرد: به واسطه شرایط خاص زمین ریخت شناسی در پناهگاه صخره‌ای یوان، عمده رسوبات نهشته شده در این مکان به شکل شبه تراورتن درآمده که موجب حفظ ایده آل نهشته‌های باستانی شده است.
به گفته این باستان شناس نکته حایز اهمیت در پناهگاه صخره‌ای یوان قرار گیری نهشته های دو دوره کلیدی پارینه سنگی نوین و میانی بلافاصله بر روی همدیگر است. در میان این نهشته ها مواد فرهنگی این دو دوره شامل دست افزارهای سنگی، بقایای استخوانی و ذغال هستند.
وی افزود: فناوری غالب در میان دست افزار های سنگی دوره پارینه سنگی میانی پناهگاه صخره‌ای یوان لوالوا و در دوره پارینه سنگی نوین ساخت تیغه و ریز تیغه است.
حیدری گوران گفت: از آن جایی که گمانه زنی در مجموعه غار و پناهگاه صخره‌ای یوان نتایج بسیار درخشانی داشته، مقرر شد که تحقیقات مفصلی در فصول آتی در این مکان انجام شود.
این باستان شناس اظهار داشت: همچنین با توجه به موقعیت بسیار مناسب و دسترسی ساده به این مکان که در حاشیه اتوبان میان استان کرمانشاه و کردستان قرار دارد و جذابیت های طبیعی منطقه، مجموعه غار و پناهگاه صخره‌ای یوان قابلیت تبدیل به یک پارک موزه را دارد.
مجوز کاوش نجات بخشی مجموعه غار و پناهگاه یوان توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است .

به نقل از : خبرگزاری میراث فرهنگی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا