گردشگری داخلی و انگیزه‎ای جدید به نام یارانه سفر

در چند روز گذشته سخنانی به نقل از رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در رسانه ها منتشر شد که وی برای تحول در حوزه گردشگری داخلی بحث اختصاص یارانه سفر به مقاصد متنوع و جدید به گردشگران داخلی را مطرح کرده بود.

سلطانی فر در ادامه گفته بود: «در آینده نزدیك یارانه سفر به مقاصد جدید داخلی به گردشگران اختصاص داده خواهد شد، استان سیستان و بلوچستان و مسیر زاهدان، زابل، چابهار و تهران به عنوان نخستین مقصد جدید به گردشگران داخلی ارائه می شود و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، یك سوم هزینه سفر به این مقاصد را در سال 95 می پردازد؛ باید ذهن وتوجه مردم را به سوی مقاصد متنوع و جدید داخلی سوق دهیم، چراكه جاذبه های گردشگری ایران در مقابل بسیاری از كشورهای دیگر، حرفهای بسیاری برای گفتن دارد.»

این سخنان در حالی بیان می شود که در نوروز امسال گردشگری داخلی با رونق نسبی مواجه بود. بی ثباتی و ناامنی ایجاد شده در ترکیه به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری ایرانیان باعث شد تا نوروز 95 گردشگری داخلی با استقبال مردم مواجه شود. براساس آمار موجود سفر به کيش 11 درصد و آمار مسافران به قشم 9 درصد رشد داشته است.

این در حالی است که مديرکل تعاون و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش هم از استفاده ۱۳ ميليون نفر – روز از مراکز اسکان نوروزي فرهنگيان خبر داده بود: او می گوید: «استان هاي فارس، اصفهان و خراسان رضوي پذيراي بيشترين مسافران نوروزي در مراکز اسکان فرهنگيان بودند. بر اساس آخرين آمار تا پايان ۱۲ فروردين ۹۵، ۵ ميليون و ۴۴ هزار و ۸۹۱ نفر در قالب يک ميليون و ۷۳ هزار و ۳۸۱ خانوار در مراکز اسکان نوروزي فرهنگيان پذيرش شده اند. بر اساس آمار تاکنون ۱۳ ميليون و ۴۴ هزار و ۱۰۰ نفر روز از ستادهاي اسکان نوروزي فرهنگيان استفاده کرده اند. بيشترين آمار به ترتيب به استان هاي فارس، اصفهان، خراسان رضوي، خوزستان و هرمزگان اختصاص داشت.»

همانگونه که مشاهده می شود در نوروز امسال با رشد سفرهای داخلی می توان این امید را داشت که اگر امکانات بهبود یابد و مردم با امنیت روانی بالایی سفر کنند بی شک رونق اقتصادی در انتظار گردشگری داخلی خواهد بود. رونقی که به اشتغال، اوضاع بازار صنایع دستی، حمل و نقل، توسعه شهرها و مراکز کوچک نیز کمک خواهد کرد.

این نکته که سازمان میراث فرهنگی به مقاصد کم توجه تر در گردشگری داخلی یارانه سفر اعطا کند بالقوه می تواند به رونق سفر در این مسیرها کمک کند اما نباید از یاد برد که اگر زیرساخت ها و امکانات بهبود نیابد شاید پرداخت یارانه نیز تاثیر چندانی در رونق سفرهای داخلی به مقاصد خاص نداشته باشد.

اگر به آمار سفرهای داخلی در سال های اخیر دقت کنیم مشاهده می شود بیشترین سفرها در ایام اوج سفر معطوف به چند استان خاض مانند خراسان رضوی، اصفهان، فارس، گیلان و مازندران بوده است و بسیاری از مکان های دیدنی و کمتر ناشناخته کشور به چشم گردشگران نیامده اند. بی شک مسائلی مانند کاهش هزینه اقامت، تخفیف های ویژه و کاهش هزینه های حمل و نقل می تواند به رونق سفرهای داخلی به خصوص مقاصد متنوع و کمتر دیده شده کمک کند. اگر قیمت خدمات گردشگری مناسب باشد و آژانس ها خدمات مناسبی ارائه دهند گردشگری داخلی رونق می یابد و مردم سفرهای خود را در طول سال توزیع کرده و در اماکن گردشگری اقامت خواهند کرد.

منبع : عصر ایران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا