24 محوطه باستان شناختی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید

مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی با اعلام این خبر گفت: از این تعداد 7 اثر با دوره‌های مس و سنگ، اشکانی و دوره ساسانی و قرون اولیه اسلامی متعلق به استان مرکزی، 16 اثر با قدمت عصر مفرغ و آهن، دوره‌های ایلامی، اشکانی، ساسانی و قرون اولیه اسلامی مربوط به استان لرستان و یک ثپه تاریخی با قدمت دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی از استان فارس است.

مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی با اشاره به اینکه طی دو ماه گذشته استان لرستان بیشترین آثار ثبتی محوطه‌های باستان شناختی را داشته است افزود: محوطه‌ها و تپه‌های تاریخی یاد شده از زمان ثبت تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است .

هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی منجر به تخریب یا تغییر هویت آثار ثبتی شود برابر مواد 558 تا 569 از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده جرم محسوب شده و مرتکب مشمول مجازات های قانونی خواهد شد.

همچنین بر اساس قوانین مرتبط با ثبت هر گونه مرمت و بازسازی آثاری که در فهرست آثار ملی به ثبت می رسند با تأیید و نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ممکن خواهد بود.

به نقل از: خبرگزاری میراث فرهنگی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا