نخجوان

نخجوان و موزه های دیدنی آن

نخجوان پایتخت جمهوری خودمختار نخجوان آذربایجان است که در 450 کیلومتری غرب باکو قرار دارد که یک جمهوری خودمختار خاص آذربایجان در همسایگی ایران، ترکیه و ارمنستان قرار گرفته است.،.نخجوان که یکی از اولین سکونتگاه‌های بشری در منطقه به حساب می‌آید، مکان‌هایی مانند مقبره مومینه خاتون متعلق به قرن دوازدهم و کاخ خان‌های نخجوان را در خود جای داده است. جای تعجب نیست که این مکان واقعاً به مقصدی فراموش نشدنی برای بازدید تبدیل شده که در آن مردم محلی با گرمی و مهمان نوازی شگفت انگیز با بازدیدکنندگان و گردشگران برخورد میکنند. در نخجوان دیدنی های متعدد وجود دارد که در تور نخجوان آژانس آراس سیر تبریز میتوانید از آن ها بازدید کنید. در این مقاله موزه های نخجوان خدمت شما ارائه میشود.

تاریخچه نخجوان

نخجوان پایتخت جمهوری خودمختار نخجوان (NAR)، منطقه ای مستقل از آذربایجان است که هیچ مرز مشترکی با کشور اصلی ندارد و در دامنه کوه های زنگزور، در کرانه راست رودخانه نخجوان در ارتفاع 873 متری (2864 فوت) از سطح دریا گسترده شده است. بنا بر گزارش ها، این شهر توسط نوح تأسیس شده است (طبق افسانه، خود نوح پس از فرود آمدن کشتی او در نزدیکی نخجوان آینده پس از طوفان بزرگ، در اینجا به خاک سپرده شد. باورهای رایج نیز ادعا می کنند که نوح بنیانگذار اولیه شهر نخجوان بوده است). اگرچه این ادعا قابل تأیید نیست، اما تاریخ 3000 ساله آن، آن را به یکی از قدیمی ترین شهرهای ماوراء قفقاز تبدیل کرده است. تا حدی به دلیل فاصله جغرافیایی آن، گردشگران کمی به آذربایجان از نخجوان دیدن می کنند، اما این منطقه سرشار از تاریخ و منابع طبیعی است و آماده است تا رازهای خود را برای مسافران کنجکاو فاش کند.

این شهر خدمات و امکانات توریستی بسیاری مانند هتل، استراحتگاه و جاذبه های دیدنی زیادی را ارائه می دهد تا گردشگران بتوانند اقامتی راحت و جذاب در شهر داشته باشند.

موزه تاریخ دولتی نخجوان

موزه نخجوان

موزه تاریخ دولتی نخجوان در سال 1924 به عنوان یک موزه تاریخی-قوم نگاری تأسیس شد. بعدها موزه به وضعیت ایالتی رسید. بیش از 50000 نمایشگاه متعلق به تاریخ غنی و باستانی نخجوان در موزه تاریخ دولتی نخجوان نگهداری می شود. نمایشگاه عمدتاً شامل 4 دوره – باستانی، قرون وسطایی، زمان حال و زمان مدرن است. موزه از 10 بخش تشکیل شده است. انواع ابزار، اشیاء دوره پارینه‌سنگی و نوسنگی، سنگ‌های دانه‌ای، تخته‌های ابسیدین، چکش‌های سنگی، سوزن‌های استخوانی، نمونه‌های پول مس و نقره کشف‌شده در قلمرو جمهوری خودمختار نخجوان، مقبره مومینه خاتون و غیره است.

موزه بهروز کنگرلی

موزه نخجوان

موزه بهروز کنگرلی (به آذربایجانی: Bəhruz Kəngərli muzeyi) موزه ای برای یادبود نقاش و گرافیست آذربایجانی بهروز کنگرلی است. این موزه در شهر نخجوان جمهوری خودمختار نخجوان در تقاطع خیابان آتاتورک و استقلال واقع شده است. نزدیک به 350 نمونه فرهنگی در این موزه نگهداری و به نمایش گذاشته شده است. از این تعداد 58 اثر اورجینال این هنرمند، 300 مورد عکس آپا،، اسنادی درباره خانواده، زندگی و فعالیت وی، وسایل منزل و سایر مطالب است.

 

رهبر ملی حیدر علی اف در مراسم افتتاحیه موزه در 18 ژوئن 2002 شرکت کرد و از فعالیت های بهروز کنگرلی قدردانی کرد و گفت: «آثار بهروز کنگرلی یکی از برجسته ترین نمونه های هنر و فرهنگ آذربایجان است. ما باید به این افتخار کنیم. ما باید افتخار کنیم که مردم آذربایجان چنین افراد با استعدادی دارند.»

برای بازدید مجازی از این موزه میتوانید به سایت مربوط به آدرس http://virtualnakhchivan.az/en/bahruz-kangarli-museum مزاجعه کنید.

موزه فضای باز نخجوان

جاذبه های گردشگری نخجوان

موزه فضای باز یکی از موزه های ممتاز و معروف شهر نخجوان آذربایجان است. این موزه در فضای باز است و در سال 2002 تاسیس شده است. موزه فضای باز شامل 222 اثر به نمایش گذاشته شده از جمله نمونه هایی از اقلام فیزیکی و فرهنگی یافت شده در قلمرو جمهوری خودمختار نخجوان است که شامل مجسمه های سنگی قوچ، کتاب سنگ و اشکال مختلف است.

جاهای دیدنی نخجوان

همچنین سنگ قبرها و کنده کاری های شگفت انگیز با جزئیات پیچیده خیره کننده نیز در موزه قابل مشاهده است.

موزه حیدر علی اف

موزه های نخجوان

موزه حیدر علی اف در سال 1999 تاسیس شد. در این موزه غرفه هایی به دوران کودکی و جوانی حیدر علی اف، اسناد و مدارک شخصی، نامه ها، تصمیمات و دستورات مربوط به دوران ریاست مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان  وجود دارد. رونوشت قراردادهایی که وی در زمینه همکاری با جمهوری ترکیه و جمهوری اسلامی ایران امضا کرده است، درخواست اتباع ساکن در مناطق مختلف جمهوری آذربایجان جمع آوری شده است. وسایل شخصی حیدر علی اف در اینجا نگهداری می شود. در مجموع، این موزه دارای 4629 نمایشگاه است.

روزنامه‌ها، مجلات، آلبوم‌ها و کتاب‌ها، مطالب ویدئویی منعکس‌کننده زندگی و فعالیت‌های حیدر علی‌اف در کتابخانه موزه جمع‌آوری شده است.

موزه فرش نخجوان

موزه فرش نخجوان در سال 1998 تاسیس شد و از 20 مارس 2010 در ساختمان جدید واقع در خیابان حیدر علی اف به فعالیت خود ادامه داد. بیش از 3600 نمونه مادی-فرهنگی در صندوق موزه موجود است. 295 تای آن فرش است. نمایشگاه ها بر اساس آموزشگاه های فرش تولیدی نخجوان گروه بندی شدند. در نمایشگاه موزه فرش هایی با تزئینات ظریف و مربوط به دوره های مختلف به نمایش گذاشته شده است. فرش ها شامل فرش های پرزدار، مشرف، فرش بدون پرز، سسیم، گلیم، سماق، نمد، حصیر، فرش های طرح دار و غیره هستند. تزیینات هندسی و نباتی قالی‌ها مشخصه فرهنگ ملی آذربایجان از گذشته است. همچنین 124 قالی از گروه تبریز- نخجوان در موزه وجود دارد.

موزه خانه حسین جاوید

موزه های نخجوان

 موزه حسین جاوید در سال 1981 در خانه حسین جاوید، مؤسس ادبیات رمانتیک آذربایجان تأسیس شد. حدود 10000 آثا در صندوق آن جمع آوری شده است، از جمله عکس هایی از زندگی و خلاقیت حسین جاوید، چاپ اول آثار او، آثاری دارای نشان شاعر، پوسترها و برنامه های نمایشی به صحنه رفته، خاطرات مختلف و وسایل منزل و… آثار پژوهشی و خاطرات جاوید. نیز در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شد. همچنین مجسمه ای از نیم تنه های حسین جاوید و اعضای خانواده اش در اینجا نصب شده است.

برای بازدید از دیدنی های نخجوان و رزرو تور زمینی نخجوان ، می‌توانید به آژانس آراس سیر تبریز مراجعه کنید. برای رزرو با شماره‌های واتساپ همکاران ما  در تماس باشید یا اینکه به‌صورت حضوری به شعب ما مراجعه کنید.

شماره‌های واتساپ همکاران ما در شعب وان و تبریز:

بخش فروش:

09359377719  ناصر فائقی‌نیا

09931110386 امیر فائقی نیا

09146176089 خانم رهبر

مدیریت:

09141096089  علی فائقی‌نیا

آدرس شعب آراس‌سیر در تبریز و وان جهت رزرو حضوری:

دفتر ایران: تبریز، چهارراه منصور،مجتمع ایپک، ورودی دو، واحد 102

دفتر ترکیه: وان، شرّفیه محله سی،  انقلاب سُکاک 1

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا