آغاز فاز جدید مرمت مسجد تاریخی جامع بستک

مهندس ناظر این بنای تاریخی با اعلام این خبر، مرمت و بازسازی فضای داخلی مسجد شامل طاق و تویزه و سقف مسجد را از جمله اقدامات مرمتی آغاز شده برشمرد.

مجید جمادی در زمینه پیشینه مرمت و احیاء این بنا گفت: مرمت این بنا از سال 1384 آغاز شده و تا کنون 6 میلیارد ریال هزینه مرمت آن شده است. این در حالی است که زلزله دی ماه سال 92 بستک به این بنا خسارات جدی وارد کرد اما مرمت ان متوقف نشد و بر اساس معماری و اصالت آن ادامه یافت.

این مسئول با تآکید بر اینکه 70 درصد مرمت این بنا پایان یافته است، بازسازی سازه‌ای، دیوار چینی، بازسازی ستونها، محراب و مآذنه و … ازجمله اقدامات انجام شده در سال های 91 تا 94 بیان کرد و افزود: در صورت تامین اعتبار و مرمت 36 پنجره و گچبری ها، مرمت این بنا پایان یافته و مسجد قابل بهره برداری خواهد بود.

مسجد جامع قدیمی اهل سنت بستک که به شماره 6107 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده نخستین مسجد جامع بستک و مربوط به اوایل دوره زندیه ‌است .

این بنای تاریخی سازه‌ای سنگی با اندوده‌های گچی و تزیینات مدور گچی است که بنیان اصلی مسجد را تشکیل داده‌اند. بادگیری که بر فراز بام مسجد برای محراب بنا شده از ویژگی‌های این مسجد است. بادگیر علاوه بر اینکه موجب جابه جایی هوا و خنک شدن محراب می‌شود در مطبوع وخنک ساختن فضای شبستان نیز مؤثر است. ایوان مسجد تا حدودی همان حالت اولیه خود را حفظ کرده وکمتر دست خوش تغییر وتحول قرار گرفته اما آثار حوادث و اثرات طبیعی در طاق‌های آن پیداست.

شهرستان بستک در منطقه شمال غربی هرمزگان واقع و از مناطق تاریخی این استان به شمار می‌رود. این شهرستان از سمت شمال با استان‌ فارس همجوار است.

 

به نقل از : خبرگزاری میراث فرهنگی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا