امروز تکلیف پرواز شرکتهای هواپیمایی داخلی و ویزای زائران روشن می‌شود؟

 

خبرگزاری میراث فرهنگی – گردشگری- مهندس سعید اوحدی  در خصوص روند مذاکرات حج 95 با طرف سعودی گفت: با توجه به جلسه کارشناسی که بعد از ظهر روز جمعه در خصوص جزئیات مسائل فنی مطرح شد، در آن جلسه جمع بندی شد که روز شنبه 28 فروردین جلسه ای  را با قائم مقام وزیر حج عربستان برای دستیابی به نتیجه نهایی داشته باشیم که این جلسه ساعت 13 روز گذشته  در دفتر وزیر حج عربستان برگزار شد و 5 ساعت بطول انجامید.

وی افزود : در حالی که روزهای جمعه و شنبه جزء تعطیلات رسمی در کشور عربستان است، با این وجود این جلسه طولانی که بر سه موضوع تأکید داشت، برگزار گردید.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: قرار بود طرف سعودی راهکارهای خودش در خصوص چگونگی صدور ویزا را بصورت شفاف اعلام کند همچنین موضوع استفاده از ظرفیت شرکت های هواپیمایی ایرانی همانند سال گذشته بر اساس سهمیه ای که برای شرکت های داخلی و سعودی تعریف شده است و تامین امنیت زائران از موضوعات مطرح شده در این نشست بود.

مهندس اوحدی در این باره توضیح داد: وزارت حج عربستان در خصوص موضوع ویزا اعلام کرد که در حال بررسی هستیم که ویزا در داخل ایران و یا در فرودگاه های جده و مدینه منوره صادر شود که این موضوع مورد استقبال ما قرار گرفت البته اعلام داشتند که هماهنگی های این موضوع بایستی با وزارت امور خارجه عربستان انجام شود که در این خصوص منتظر پاسخ قطعی وزارت حج آن کشور هستیم.

رئیس سازمان حج اضافه کرد: در خصوص پروازها طرف سعودی متأسفانه هنوز به نتیجه قطعی نرسیده که قرار است تا ظهر فردا(یکشنبه) نتیجه را اعلام کنند.

سرپرست تیم مذاکره کننده حج جمهوری اسلامی در پاسخ به این پرسش که برخی منابع از تعیین شرایطی برای حضور زائران ایرانی در حج حکایت دارند، تصریح کرد: خواهش من این است که به این گمانه زنی ها که گاهی اوقات اتفاق می افتد و صحت ندارد، توجه نکنیم. تا این لحظه غیر از مسائل فنی که اعلام کردیم موضوعی مطرح نشده است.

وی افزود: از جمله موارد مطروحه در نشست با سعودی ها موضوع تأمین امنیت زائران بود که به آنها اعلام کردیم که 50 جلسه آسیب شناسی و کارشناسی در این خصوص از سال گذشته داشته ایم و قرار است فردا پیشنهادهای خود را بصورت مکتوب به آنها اعلام کنیم که البته طرف سعودی نیز راهکارهای خوبی را در خصوص تأمین امنیت حجاج در تفاهم نامه عنوان کرده و باید منتظر باشیم تا در جلسه روز یکشنبه در این خصوص به نتیجه برسیم.

رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان تأکید کرد: تا این لحظه در 4 جلسه‌ای که با وزارت حج عربستان داشتیم صرفا مباحث فنی مطرح شده که البته طرف سعودی در خصوص دو موضوع مهم پرواز حجاج و صدور ویزای زائران نظر شفاف و روشن خود را اعلام نکرده است البته قول دادند که نظر روشن خود را تا فردا اعلام کنند.

این مقام مسئول در پایان به حضور مدیرعامل هواپیمایی چمهوری اسلامی ایران در تیم مذاکره حج اشاره داشت و گفت: ایشان نیز در این سفر جلسه ای با رئیس هواپیمایی عربستان خواهد داشت که نتیجه آن اعلام خواهد شد.

به نقل از : خبرگزاری میراث فرهنگی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا