بهترین فرودگاه های جهان در سال 2018

بهترین فرودگاه های جهان

وبسایت اسکای ترکس (Skytrax) هر ساله لیست بهترین فرودگاه های جهان را منتشر می کند. امسال نیز پس از بررسی فرودگاه های سراسر جهان و بررسی خدمات و رضایتمندی مسافران، بهترین فرودگاه های جهان در سال ۲۰۱۸ را معرفی کرد. فرودگاه چانگی سنگاپور بار دیگر به عنوان بهترین فرودگاه جهان انتخاب شد و جالب اینکه ۵ فرودگاه برتر دنیا همگی از قاره آسیا هستند. اگر از الان تا سال دیگر قصد سفر دارید می توانید با مرور این لیست مطمئن شوید که به یکی از بهترین فرودگاه های جهان در سال ۲۰۱۸ سفر خواهید کرد. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با این فرودگاه ها آشنا شویم.

وبسایت اسکای ترکس که در زمینه صنعت هواپیمایی فعالیت می کند مراسم اهدای جوایز سالانه خود را ماه پیش در نمایشگاه بین المللی Terminal Expo در استکهلم سوئد برگزار کرد. فرودگاه بین المللی چانگی سنگاپور رکوردی بی نظیر را کسب کرد و برای ششمین سال پیاپی عنوان بهترین فرودگاه جهان را کسب کرد. امکانات و تسهیلات رفاهی یکی از برجسته ترین امتیازات این فرودگاه جنوب شرق آسیا بیان شده است. همان طور که گفتیم فرودگاه های آسیا توانستند در صدر این لیست قرار بگیرند و ۵ فرودگاه برتر را از آن خود بکنند. فرودگاه های اروپایی نیز عملکرد قابل قبولی داشتند. اما در مورد آمریکای شمالی با وضعیت مساعدی روبرو نیستیم: تنها یک فرودگاه از آمریکای شمالی توانست خود را در بین ۱۵ فرودگاه برتر دنیا قرار دهد. جالب اینکه در بین ۲۵ فرودگاه برتر هیچ فرودگاهی از ایالات متحده به چشم نمی خورد و فرودگاه بین المللی دنور (Denver International Airport) در رده ۲۹ این لیست قرار گرفته است.

۱- فرودگاه چانگی سنگاپور | Singapore Changi Airport

فرودگاه چانگی برای ششمین سال متوالی توانست در صدر بهترین فرودگاه های جهان قرار بگیرد. فرودگاه چانگی سالانه به جابجایی بیش از ۶۲ میلیون مسافر می پردازد و شانزدهیم فرودگاه پررفت و آمد در جهان محسوب می شود. ایرلاین های معتبری مثل سنگاپور ایرلاینز فعالیت اصلی خود را در این فرودگاه متمرکز کرده اند.

معماری بی نظیر و زیبا، عملکرد کارآمد و مناسب، امکانات لوکس و مجلل و گزینه های متعدد غذا و خرید از جمله امتیازات این فرودگاه بوده اند. مسافرانی که بلیت هواپیمایشان به مقصد این فرودگاه بوده امکاناتی نظیر سالن سینما، باغ های منحصربفرد و زیبا، بلندترین سرسره سنگاپور و برکه مصنوعی را به عنوان امتیازات فرودگاه چانگی مطرح کرده اند.

۲- فرودگاه اینچئون سئول | Incheon International Airport

فرودگاه اینچئون سال پیش در رده سوم قرار داشت. اما امسال توانست یک پله بالاتر بیاید و در رتبه دوم بهترین فرودگاه های جهان در سال ۲۰۱۸ قرار بگیرد. فرودگاه اینچئون در جزیره ای در خارج از پایتخت کره جنوبی (سئول) واقع شده است و بیست و چهارمین فرودگاه پررفت و آمد جهان محسوب می شود. طیف متنوع فروشگاه ها و رستوران ها و همینطور برگزاری نمایش های فرهنگی از جمله ویژگی های بارز این فرودگاه بیان شده اند. در این فرودگاه حتی یک موزه فرهنگ کره نیز وجود دارد و مسافران می توانند از نزدیک با رسم و رسوم کره ای، لباس، غذا و موسیقی سنتی این کشور آشنا شوند.

۳- فرودگاه هانه دا توکیو | Tokyo Haneda Airport

فرودگاه هانه دا یکی از دو فرودگاه بین المللی منطقه توکیو به شمار می رود. این فرودگاه که در فاصله ۱۴ کیلومتری مرکز شهر توکیو قرار دارد سالانه بیش از ۷۹٫۹ میلیون مسافر را به سرتاسر جهان جابجا می کند. فرودگاه هانه دا سال گذشته در رده دوم بهترین فرودگاه های جهان قرار داشت، اما امسال فرودگاه اینچئون از آن پیشی گرفت و فرودگاه هانه دا در رده سوم لیست قرار گرفته است. امکانات و خدمات رفاهی مناسب، تمیزی فرودگاه و گزینه های خرید از جمله نقاط قوت این فرودگاه ذکر شده اند.

۴- فرودگاه بین المللی هنگ کنگ | Hong Kong International Airport

فرودگاه هنگ کنگ بر روی جزیره ای مصنوعی در ساحل هنگ کنگ واقع شده است. این فرودگاه که در سال ۱۹۹۸ افتتاح شده یکی از بهترین امکانات فرودگاهی را در اختیار مسافران خود قرار می دهد. فرودگاه هنگ کنگ سالانه بیش از ۷۰ میلیون مسافر را جابجا می کند و از این حیث، یکی از پررفت و آمدترین فرودگاه های آسیا محسوب می شود. یکی از امکانات فوق  العاده این فرودگاه، زمین گلف است که در نزدیکی ترمینال شماره ۲ قرار دارد.

۵- فرودگاه بین المللی حمد | Hamad International Airport

فرودگاه حمد در دوحه قطر قرار دارد و سالانه بیش از ۳۷ میلیون مسافر را جابجا می کند. این فرودگاه که در سال ۲۰۱۴ افتتاح شده در حال حاضر فرودگاه اصلی فعالیت های قطر ایرویز محسوب می شود. فرودگاه حمد ۲ ترمینال مسافربری دارد و ۱۶ میلیارد دلار صرف ساخت این فرودگاه مدرن و پیشرفته شده است. وبسایت اسکای ترکس معماری منحصربفرد و مدرن این فرودگاه و همینطور زیبایی چشم نواز این فرودگاه را یکی از دلایل انتخاب آن عنوان کرده است.

۶- فرودگاه بین المللی مونیخ | Munich Airport

فرودگاه بین المللی مونیخ در شمال شرقی شهر مونیخ قرار دارد و یکی از پررفت و آمدترین فرودگاه های اروپا و دومین فرودگاه شلوغ آلمان (بعد از فرانکفورت) محسوب می شود. فرودگاه مونیخ قطب فعالیت های ایرلاین هایی مثل ایر برلین، لوفت هانزا و کوندور است و سالانه به جابجایی بیش از ۴۲ میلیون مسافر می پردازد. معماری شیشه ای و شفاف، پارک مینی گلف و نمایشگاه هواپیماهای قدیمی از جمله امکانات خاص این فرودگاه است.

۷- فرودگاه چوبو سنترایر ژاپن | Chubu Centrair Airport

فرودگاه چوبو سنترایر که به فرودگاه مرکزی ژاپن نیز شهرت دارد بر روی جزیره ای مصنوعی در نزدیکی شهر ناگویا قرار دارد. این فرودگاه اگرچه در لیست بهترین فرودگاه های جهان در سال ۲۰۱۸ در رده هفتم قرار می گیرد اما در دسته بندی فرودگاه های منطقه ای، عنوان بهترین فرودگاه را کسب کرده است. عرشه ای به ارتفاع ۳۰۰ متر در این فرودگاه وجود دارد که مسافران از فراز آن می توانند حرکت کشتی ها را در بندر ناگویا تماشا کنند. همچنین حمام سنتی ژاپنی نیز از جمله امکانات جالب فرودگاه چوبو سنترایر است. فرودگاه چوبو سنترایر با جابجایی سالانه ۹٫۸ میلیون مسافر، اگرچه در بین پررفت و آمدترین فرودگاه ها جایی ندارد، اما بی شک یکی از بهترین فرودگاه های جهان به شمار می رود.

رده بندی بهترین فرودگاه های جهان در سال ۲۰۱۸ بر اساس نظرات نزدیک به ۱۴ میلیون مسافر از بیش از ۱۰۰ کشور بوده است. بیش از ۵۵۰ فرودگاه در سرتاسر دنیا در این نظرسنجی حضور داشتند و ۳۹ پارامتر و مولفه در مورد عملکرد و خدمات آن ها مورد بررسی قرار گرفت. از جمله مواردی که در امتیازدهی موثر بودند به تسهیلات و امکانات رفاهی، موقعیت قرارگیری سرویس بهداشتی و مهارت های زبانی کارکنان فرودگاه می توان اشاره کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا