سدهای وان پرآب تر از همیشه

به دلیل تغییرات آب و هوایی جهانی و خشکسالی در وان، سطح آب در سه سد از چهار سدی که بسیار کم آب و در آستانه خشک شدن قرار داشتند با بارش موثر برف و باران در زمستان و بهار افزایش یافت.

به گزارش فرارو، در سد‌های زرنک، کوچکوپرو و مورگدیک وان که جایگاه مهمی در تولید انرژی، آب آشامیدنی و آبیاری کشاورزی دارند، در تابستان و پاییز آب به سطح پایین رسیدند، اما بارش بیش از حد انتظار در زمستان تبدیل به راه نجات برای سد‌ها شد.

 با این حال اثرات خشکسالی در سد ساریمهمت همچنان ادامه دارد.

در سه سدی که اکنون پر آب شده اند به دلیل خشکسالی، مردم می‌توانستند روی سطح آن‌ها راه بروند، اما اکنون میزان آب به بالای ۸۰ درصد رسیده است.

آیهان شاهنا از مسئولان وان گفته که رعایت مدیریت آب برای همه، به ویژه کشاورزان، مهم است.وی با بیان اینکه سطح آب سد‌های منطقه با بارندگی‌های شدید امسال خوب بود، ادامه داد: سطح سد کوچکوپرو به ۹۲ درصد رسیده است. ما ۵۹ میلیون متر مکعب آب در مخزن این سد داریم؛ بنابراین این سد در آستانه رسیدن به ۱۰۰ درصد است. وضعیت آب نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد بهتر است و مشکل آبی در این سد نداریم.

شاهنا با اشاره به اینکه ضریب اشغال سد مورگدیک به ۱۰۰ درصد رسیده است، گفت: در فصل بهار امسال نسبت به سال گذشته به میزان مطلوبی از بارندگی دست یافته‌ایم، بنابراین در سایر سد‌های منطقه به استثنای سد ساریمهمت محدودیتی برای آب نداریم.

با تشکر از سایت خبرگزاری خبربان

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا