همایش «کربلا؛ الگوی میراث مشترک ایران و عراق» برگزار شد

هران – ایرنا – همایش «کربلا؛ الگوی میراث مشترک ایران و عراق» با همکاری مرکز مطالعات و تحقیقات کربلا و مرکز مطالعات بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در محل سالن سیدالاوصیاء آستان مقدس حسینی برگزار شد.
به گزارش ایرنا از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، این همایش دو روزه با سخنرانی عبدالامیر القریشی رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات کربلا آغاز و در آن اشتراکات فرهنگی به بحث گذاشته شد.
عقیل طریحی استاندار کربلا در این همایش با بیان اینکه کربلا فرهنگ های مختلفی را در خود جای داده، افزود: در واقع نوعی ادغام فرهنگی در این شهر وجود دارد که مایه مباهات هر فرهنگی است که خود را به فرهنگ کربلا مربوط می داند.
وی در سخنانی به اهتمام پژوهشگران بر ریشه یابی این فرهنگ ها تاکید کرد.
سخنران بعدی همایش «کربلا؛ الگوی میراث مشترک ایران و عراق» مرتضی دامن پاک رئیس مرکز آموزش و پژوهش وزارت امور خارجه بود.
وی با بیان این نکته این گونه همایش ها در زمره گفت وگوهای بین فرهنگی و بین تمدنی است، گفت: مراکز علمی و حوزه های علمیه، وجود عتبات عالیات، بخشی از این تمدن است که کربلا بدون بعد مکانی و زمانی در این تمدن قراردارد.
سیدمحمد حسین هاشمی معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در این همایش با تأکید بر اینکه تعامل و ارتباط فرهنگی مشترک ایران و عراق از تمدن بین النهرین و تمدن هخامنشی منشا گرفته، اظهار داشت: متاسفانه تلاش های زیادی از سوی کشورهای خارجی در صد سال گذشته صورت گرفته که این تمدن ها با رنگ امنیتی که به خود می گیرد مخدوش شود اما نقش علما و مراجع دینی کربلا، نجف و قم در این میان بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
وی با اشاره به نخبگان فکری، علمی، مذهبی و فرهنگی ایران و عراق گفت: شایسته است نخبگان بتوانند در راستای گشودن چشم اندازهای جدید همکاری و تعامل فرهنگی میان دو کشور و دو ملت قدم های جدیدی بردارند.
پس از به پایان رسیدن سخنرانی های مراسم افتتاحیه همایش، پژوهشگران ایرانی و عراقی به ارائه مقالات خود در سه بخش و به مدت دو روز پرداختند.
دبیر بخش دوم سخنرانی های این همایش پروانه درویش از اداره کل همکاری های علمی بین المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با ارائه مقاله «کربلا در آیینه سفرنامه های ایرانیان دوره قاجار» در این همایش به سخنرانی پرداخت.
در حاشیه این همایش، نمایشگاهی از تصاویر اسناد و نسخ خطی مربوط به کربلا که در گنجینه های مرکز آموزش و پژوهش های وزارت امور خارجه و سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران نگهداری می شود با عنوان «کربلا در آیینه اسناد و نسخه های خطی زبان فارسی» با زیرنویس عربی و انگلیسی برپا شد.
همایش «کربلا؛ الگوی میراث مشترک ایران و عراق» یکم و دوم اردیبهشت ماه برگزار شد.

به نقل از ایرنا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا