شهر کاپادوکیا ترکیه

شهر کاپادوکیا ترکیه، شهری پر از بالن های زیبا و رنگارنگ

شهر کاپادوکیا یکی از مناطق مهم گردشگری کشور ترکیه است و  قدمت آن به  7000 سال قبل از میلاد برمیگردد،  همچنین به عنوان یکی از زیبایی های طبیعی مهم ترکیه شناخته می شود.  این منطقه بیشترین بازدید گردشگران داخلی و خارجی در ترکیه را داراست. کاپادوکیا با زیبایی مسحورکننده خود در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو قرار گرفته است. در ادامه در مورد شهر کاپادوکیا، دیدنی های کاپادوکیا و جاذبه های توریستی آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

تاریخچه شهر کاپادوکیا

  کاپادوکیا در نوشهیر ترکیه واقع شده است.  آثار تاریخی متفاوتی از دوران باستان در این منطقه وجود دارد.  به همین دلیل، میراث فرهنگی بسیاری را در خود جای داده است.
برای رفتن به کاپادوکیه ابتدا باید به نوشهیر بروید.  نوشهیر استانی است که در میانه منطقه آناتولی مرکزی واقع شده است.  بنابراین حمل و نقل بسیار راحت انجام می شود.  رفتن به نوشهیر از طریق جاده یا راه هوایی امکان پذیر است.  برای کسانی که اتوبوس را برای رفتن به اینجا ترجیح می دهند، خدمات اتوبوس مستقیم به نوشهیر وجود دارد.
  علاوه بر این، از طریق هوایی نیز می توان به شهر رسید.  نزدیکترین خط هوایی به نوشهیر از طریق هوا در قیصری است.  پس از رسیدن به قیصری، می توان با تاکسی یا وسایل نقلیه خدماتی به نوشهیر رفت.
 نام قدیمی کاپادوکیا به نام کاتپاتوکا معروف است.  در اینجا مکان های تاریخی و همچنین زیبایی های طبیعی برای بازدید وجود دارد.

بالن سواری در کاپادوکیا

شهر کاپادوکیا، بالن سواری در کاپادوکیا

برای بسیاری از بازدیدکنندگان، رفتن به بالون سواری در صبح زود در کاپادوکیا یکی از جاذبه های ترکیه است. در فصل تابستان، بیش از 100 بالون هوای گرم درست پس از طلوع خورشید به آسمان می‌روند و مناظر چشم‌اندازی از منطقه دره مرکزی و صخره‌های آن را به مسافران ارائه می‌دهند.

بالن ها روزانه در طول سال پرواز می کنند مگر اینکه به دلیل آب و هوای نامناسب لغو شوند. بالون سواری حدود یک ساعت طول می کشد.

توجه داشته باشید که اگر از استانبول به طور خاص فقط برای بالون سواری به کاپادوکیه سفر می کنید، به دلیل شروع صبح زود تورهای بالن، باید حداقل یک شب اقامت داشته باشید.

دودکش های پری کاپادوکیا

وقتی آدم به کاپادوکیه فکر می کند، اول از همه دودکش های پری یا دودکش های جن به ذهنش می رسد.  دودکش‌ها در اثر فرسایش لایه‌های نرمی که در طی فعالیت‌های آتشفشانی در حدود 60 میلیون سال پیش و در نتیجه رویدادهای آب‌وهوایی تشکیل شده‌اند.
دودکش های پری را می توان به راحتی شکل داد.  به همین دلیل حدود 10 هزار سال است که نیازهای مسکن و انباری مردم اینجا را تامین می کند.  انسان ها حداقل از عصر برنز در این منطقه ساکن شده اند و با نقب زدن در صخره های آتشفشانی نرم برای زندگی، ردپای خود را در این منظره حواس پرت ماه بر جای گذاشته اند. می توانید از دودکش های پری در پارک ملی گورمه، دره عاشقان، ویرانه های زلو بازدید کنید.

پیاده روی یا اسب سواری در دره های سرخ و رز

دره های سرخ و رز در کاپادوکیا

زیباترین دره های درهم تنیده کاپادوکیه بین روستاهای گورمه و چاووسین قرار دارند. در اینجا، صخره های غلتان و موج دار در سراسر حومه شهر در پالتی از صخره های صورتی، زرد و نارنجی پاستلی شکل گرفته اند که در اثر انفجار آتشفشانی و هزاران سال فرسایش بادی و آبی شکل گرفته اند. در بین صخره‌ها باغ‌های سرسبز و زمین‌های سبزیجات وجود دارد که هنوز توسط کشاورزان محلی نگهداری می‌شود، در حالی که بر روی صخره‌ها کلیساها و مخفیگاه‌های گوشه‌نشین پنهان شده‌اند که قدمت آن‌ها به دوران بیزانس بازمی‌گردد. اسب سواری در این منطقه دره نیز بسیار محبوب است. بیشتر سواری ها به دلیل سنگلاخ بودن، برای سوارکاران متوسط ​​به جای مبتدیان مناسب هستند.

شهرهای زیرزمینی کاپادوکیا

شهر زیر زمینی کایماکلی

شهرهای زیرزمینی کاپادوکیا برای اولین بار در عصر هیتی‌ها در عصر برنز کنده شدند، اما آنها بیشتر به خاطر تاریخ بیزانسی اولیه خود (قرن ششم و هفتم) مشهور هستند، زمانی که مسیحیان منطقه برای فرار از آزار و اذیت امپراتوری روم برای مدت طولانی در زیر زمین زندگی می‌کردند.

شهر زیرزمینی کایماکلی (Kaymaklı) بزرگترین نمونه مجموعه است، با هزارتویی از اتاق‌هایی که توسط تونل‌هایی به هم متصل شده‌اند که در هشت سطح امتداد دارد. چهار مورد از این سطوح توسط بازدیدکنندگان قابل بررسی است. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت شهر زیر زمینی کایماکلی مراجعه کنید.

شهر زیرزمینی درینکویو (Derinkuyu) عمیق ترین پناهگاه زیرزمینی کاپادوکیا است و تونل‌های آن در مکان‌هایی کاملاً کلاستروفوبیک هستند، زیرا عمیق‌تر و عمیق‌تر به داخل زمین می‌روند. در این هزارتوی زیرزمینی، یک محوطه غارنشین، و مناطق زندگی و انبارهای زیادی برای کاوش وجود دارد. سیستم تهویه مبتکرانه مورد استفاده ساکنان درینکویو نیز قابل مشاهده است.

شهرهای زیرزمینی درینکویو و کایماکلی به اندازه کافی به یکدیگر نزدیک هستند تا در یک سفر یک روزه هر دو را ببینید، اما اگر فقط می‌خواهید یکی از آنها را ببینید.

روستای چاووسین (Çavusin)

روستای چاووسین کاپادوکیا

جاذبه های اصلی در روستای چاووسین دو کلیسای دوست داشتنی بیزانسی هستند. در ورودی شهر، کلیسای چاووسین (همچنین به عنوان کلیسای کبوترخانه بزرگ شناخته می شود، به دلیل اینکه در اوایل قرن بیستم به عنوان یک کبوترخانه محلی استفاده می شد) با فضای داخلی خیره کننده از نقاشی های دیواری قرار دارد.

در مرکز دهکده قدیمی، پس از پیاده روی در بالای خط الراس بالای خانه های متروکه، کلیسای سنت جان باپتیست قرار دارد که تصور می شود یکی از قدیمی ترین کلیساهای منطقه باشد.

پیاده روی در دره ایهلارا (Ihlara Valley)

دره ایهلارا در کاپادوکیا

دره باریک و سرسبز در پایین تنگه عمیق (100 متری) دره ایهلارا (Ihlara Valley) در جنوب غربی کاپادوکیه لذت عاشقان طبیعت است.

دره ایهلارا که در میان صخره های ناهموار و شیب دار قرار گرفته است،مکان سرسبزی از درختان صنوبر بلند و زمین های کشاورزی حاصلخیز در کنار رودخانه ملندیز است که 14 کیلومتر از روستای سلیمه تا روستای ایهلارا کشیده شده است. در طول دوره بیزانس، این مکان یک خلوتگاه مطلوب برای جوامع راهبان هرمتیک بود که کلیساها و مجتمع های صومعه را روی صخره حک می کردند.

در دهکده سلیمه، قله صخره‌ای صومعه سلیمه، که با سلول‌های غار و کلیسا تراشیده شده است، نقطه شروع یا پایانی شگفت‌انگیز برای پیاده‌روی در دره ایهلارا فراهم می‌کند.

اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر د مورد این منطقه هستید، به سایت مجموعه مراجعه کنید.

دودکش های پری پاشاباگی

پاشاباگی

هودوهای (معروف به دودکش های پری یا دودکش های جن در کاپادوکیا) دره پاشاباگی (Paşabağı) آن را به یکی از مشهورترین مکان های دیدنی کاپادوکیا تبدیل کرده است. ه هیچ عنوان دره ایهلارا (Ihlara) را از دست ندهید که یکی از جاذبه های گردشگری مهم کاپادوکیا است که بازدیدکنندگان را به دلیل درختان صنوبر بلند و زمین های کشاورزی حاصلخیز جذب می کند.در طول دوره بیزانس، این مکان یک خلوتگاه مطلوب برای جوامع راهبان هرمتیک بود که کلیساها و مجتمع های صومعه را روی صخره حک می کردند. همچنین اعتقاد بر این است که این دره بیش از 4000 مسکن، 100 کلیسای غار تزئین شده با نقاشی های دیواری و حدود 80000 نفر را در خود جای داده است.سفر به دره پاشاباگ (Pasabag) به راحتی با بازدید از موزه فضای باز زیلوه ترکیب می شود، زیرا سایت ها در همان جاده حدود دو کیلومتر از هم فاصله دارند.

در مورد موزه های فضای باز کاپادوکیا بیشتر بخوانید.

ارگ صخره ای اوچیسار(Uchisar Castle)

قلعه اوچیسار

در میان بسیاری از مکان‌های دیدنی در کاپادوکیا، قلعه اوچیسار (Uchisar Castle) یک مکان جذاب است. این قلعه در بلندترین نقطه کاپادوکیا در جاده نوشهیر- گورمه قرار دارد و تنها حدود 5 کیلومتر با گورمه فاصله دارد. به بالای قلعه اوچیسار بروید و چشم‌اندازی باشکوه از منطقه اطراف را با کوه Erciyes در دوردست تماشا کنید. دهکده اوچیسار تحت سلطه یک قلعه سنگی ماموت است که مملو از تونل ها و غارها است. درست مانند شهرهای زیرزمینی منطقه، این رخنمون صخره ای روستاییان را در برابر مهاجمان در دوران روم و بیزانس محافظت می کرد.

این روستا نقطه شروع خوبی برای پیاده روی دره است. به طور خاص، مسیرهای عبوری از دره کبوتر و دره سفید از اینجا به گورمه می‌روند و یک پیاده‌روی خوش منظره آسان بین دو روستا را فراهم می‌کنند.

شهر آوانوس

آوانوس در کاپادوکیا

آوانوس یک شهر شلوغ استانی در کنار رودخانه کیزیلیرماک است. این مکان که به خاطر بازارهایش معروف است، یکی از بهترین مکان‌ها برای بازدید در کاپادوکیا است. آوانوس که در حدود 8 کیلومتری گورمه قرار دارد، دارای یک مرکز پر جنب و جوش با تمام امکانات رفاهی معمول از جمله یک حمام مدرن و توریستی، یعنی حمام ترکی است.

بخش قدیمی‌تر شهر در پیچ و خم جاده‌های سنگفرش‌شده با عمارت‌های فرسوده عثمانی به سمت دامنه تپه می‌پیچد که قدم زدن جالبی را برای شما به ارمغان می‌آورد، اما جاذبه اصلی آوانوس سفال‌های آن است.

مکان های دیدنی کاپادوکیا

این شهر دارای تاریخچه صنعت سفالگری است که به دوره هیتی ها می رسد و اکنون، مانند آن زمان، صنعتگران محلی از خاک رس قرمز متمایز رودخانه قیزیلیرمک برای صنایع دستی خود استفاده می کنند. کارگاه ها و مغازه های سفالگری در امتداد جاده اصلی در مرکز شهر، در کنار رودخانه قرار دارند، و بسیاری از صاحبان آنها خوشحال هستند که به شما اجازه می دهند کار آنها را تماشا کنید یا خودتان یک گلدان ساده بسازید.

دره دیورنت (Devrent)

دره دورینت کاپادوکیا

دره دیونت Devrent، که عموماً به عنوان دره خیالی و همچنین به عنوان دره کاج شناخته می شود، یکی از جاذبه های دیدنی کاپادوکیا است. دودکش های جن کوچک در دره با ظاهر عجیب خود منظره ماه را تشکیل می دهند و از این رو “منظره قمری” نامیده می شوند. این دره همچنین دارای صخره های حیوانی زیادی است که شبیه باغ وحش مجسمه سازی شده توسط طبیعت است. اگر به دنبال مکان‌هایی برای بازدید در نزدیکی کاپادوکیا هستید، این دره را به لیست خود اضافه کنید.

شهر قدیمی اورگوپ (Ürgüp)

اوگوپ کاپادوکیا

شهر قدیمی اورگوپ (Ürgüp) با اینکه سیاری از زیبایی های خود را حفظ نکرده است، اما به دلیل هتل های بوتیک و رستوران خوب، مکانی محبوب برای بازدید است. آثار دوره  سلجوقی شامل مسجد قرن سیزدهم و مقبره های پراکنده دوره سلجوقی است. محله قدیمی شهر که از مرکز شهر مدرن سرچشمه می‌گیرد،شامل نمونه‌های متمایز معماری خانه‌های سنگی عثمانی-یونانی است.

برای معماری عثمانی-یونانی بیشتر به روستای نزدیک مصطفی پاشا بروید. کلیسای Agios Konstantinos-Elini درست در مرکز دهکده قرار دارد، در حالی که برخی از کلیساهای غار کوچک نیز در خارج از شهر در دره صومعه به نام مناسب قرار دارند.

هر چه از زیبایی و جذابیت های شهر کاپادوکیا بگوییم، کم گفته ایم، شما چه تجربه ای در مورد شهر کاپادوکیا دارید؟ تجربه خود را در مورد دیدنی های کاپادوکیا با ما در میان گذارید.

در صوت داشتن هرگونه سوال و برای کسب اطلاعات بیشتر، با شماره‌های دفتر آژانس آراس سیر تبریز، واتساپ همکاران در شعب تبریز و وان در تماس باشید یا اینکه به‌صورت حضوری به شعب ما در این دو شهر مراجعه کنید.

شماره‌های واتساپ همکاران ما در شعب وان و تبریز:

بخش فروش:

09335885450 خانم بینش

09359377719  ناصر فائقی‌نیا

09931110386 امیر فائقی نیا

09146176089 خانم رهبر

مدیریت:

09141096089  علی فائقی‌نیا

آدرس شعب آراس‌سیر در تبریز و وان جهت رزرو حضوری:

دفتر ایران: تبریز، چهارراه منصور،مجتمع ایپک، ورودی دو، واحد 103

دفتر ترکیه: وان، شرّفیه محله سی،  انقلاب سُکاک 1

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

گفت و گورا شروع کنید...
سلام! سوالی داشتید؟
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
اسکرول به بالا